REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

tg® tubular bandage, 20 m

tg®-Schlauchverband, 20 m lang
€4.29 *
Content: 1 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5014620
  • 24000
  • 1020186
tg® tubular bandage is a bandage knitted seamlessly all around and is particularly stretchy and... more

tg® tubular bandage is a bandage knitted seamlessly all around and is particularly stretchy and supple. The tubular bandage gives a pleasant feeling on the skin and offers excellent flexibility. The dressing can be used to fix wound dressings and also padding material. The tg® tubular bandage can also be used to apply an ointment dressing. Due to its high elasticity and seamlessness, the tubular bandage provides a comfortable fit that remains snug and wrinkle-free even when in motion. 

tg® tubular dressing Product details:
  • For fixation of wound dressings
  • Skin protection under plaster casts
  • Easy and quick handling
  • Skin-friendly 
  • Soft and supple
  • Good fit
  • Seamless knitted, made of fine yarns
tg® tubular bandage material:
  • 67% cotton 
  • 33% viscose
tg® tubular bandage Sizes:
  • Size 1 -- 1,4 cm - for finger, toe
  • Size 2 - 2.3 cm - for fingers, toes
  • Size 3 - 3.0 cm - several fingers, child's arm
  • Size 5 - 5.5 cm - for arm, lower leg, child's leg
  • Size 6 - 6.5 cm - for arm and leg
  • Size 7 - 7.0 cm - for arm, leg or armpit
  • Size 9 - 8.5 cm - for thigh, head, armpit
  • Size 12 - 12 cm - for thigh, head, child's torso
Colour: white
Feature: air-permeable, breathable, disposable, elastic, High elasticity, latex-free, skin-friendly
Design: non-sterile
Related links to "tg® tubular bandage, 20 m"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "tg® tubular bandage, 20 m"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
Blue-Sensor® VLC-00-S EKG Einmal-Klebeelektroden, Vliesträger Blue Sensor ® VLC-00-S ECG disposable adhesive...
Content 25 piece(s) (€0.54 / 1 piece(s))
from €13.45
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Leukopor® ohne Schutzring Leukopor ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€1.98 / 1 piece(s))
from €23.80
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
Latex-Fingerlinge Latex finger covers
Content 100 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €1.30
Reference™ OP-Handschuh einzeln Reference™ Surgical Glove
Content 1 pair
from €0.93
TPAK discharge puncture needle 14G TPAK discharge puncture needle 14G
Content 1 piece(s)
€19.90
BUNDLE
S-Guide Moldable intubation aid S-Guide Moldable intubation aid
Content 5 piece(s) (€18.38 / 1 piece(s))
€91.90
Nobanetz Netzschlauchverband Nobanetz tubular mesh bandage
Content 1 piece(s)
from €7.69
Leukoplast® Soft injection plasters, 1.9 cm x 4 cm Leukoplast® Soft injection plasters, 1.9 cm x 4 cm
Content 500 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
€13.20
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Hint!
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 50 piece(s) (€0.44 / 1 piece(s))
€21.85
miro-stripe T Injektionspflaster beige injection plaster, skin-coloured
Content 500 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €13.74
327860400 ProOffice envelopes / Shipping Bags,...
Content 25 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €1.20
Safety-Multifly®-Kanülen, 200 mm Schlauchlänge Multifly® safety cannula
Content 120 piece(s) (€0.51 / 1 piece(s))
from €61.43
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Urgomull® fein Urgomull® fine
Content 20 piece(s) (€0.19 / 1 piece(s))
from €3.87
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
CoaguChek® Pro II PT Test CoaguChek® Pro II PT Test
Content 48 piece(s) (€2.86 / 1 piece(s))
€137.40
Hint!
Hint!
Accu-Chek® Safe-T-Pro Plus Accu-Chek® Safe-T-Pro Plus
Content 200 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
€22.00
Ersatzpolster für Nasenklemme Replacement pads for the nose clips
Content 100 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
€13.99
Cardboard mouthpieces Vitalograph Cardboard mouthpieces Vitalograph
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€10.00
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.19 / 1 piece(s))
from €5.69
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
Curaplast® Sensitive Injektionspflaster Curaplast® Sensitiv band aid for injection...
Content 250 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
€9.85
Durapore™ 2,50 cm x 9,14 m Durapore™ 2.50 cm x 9.14 m
Content 12 piece(s) (€2.03 / 1 piece(s))
€24.35