REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Ultrasound gel, Aquasonic 100

Ultraschallgel, Aquasonic 100
€26.90 *
Content: 5 litre(s) (€5.38 * / 1 litre(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Content:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5924063
Aquasonic 100 Ultrasound Gel is a skin-friendly and non-drip gel specially developed for safe... more

Aquasonic 100 Ultrasound Gel is a skin-friendly and non-drip gel specially developed for safe and effective ultrasound examinations. It provides reliable performance and comfort for patients and healthcare professionals alike. The gel has excellent wetting properties that ensure even distribution on the skin, providing an optimal contact surface between the ultrasound device and the patient's skin. This helps to ensure that the sound waves can penetrate unhindered, leading to precise and reliable examination results. Aquasonic 100 ultrasound gel is free from formaldehyde, making it particularly safe for use on the skin. It is also odorless and colorless, which increases comfort for patients and medical staff during the examination. Before each ultrasound examination, a sufficient amount of Aquasonic 100 ultrasound gel is applied to the area of skin to be examined. This ensures that the transducer of the ultrasound device rests optimally on the skin, which improves image quality and increases the accuracy of the diagnosis. The gel is available in different sizes to meet the needs of different applications.

Ultrasound gel, Aquasonic 100 Product details: 
  • Skin friendly and non-dripping
  • Good wetting properties
  • Without formaldehyde
  • Odorless and colorless
  • 5 l
Related links to "Ultrasound gel, Aquasonic 100"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Ultrasound gel, Aquasonic 100"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
CARDIAC D-Dimer CARDIAC D-Dimer for cobas h232 POC analyzer system
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Elektrodenkontakt-Spray, Signa ECG-Electrode Spray, Signa
Content 0.25 litre(s) (€25.68 / 1 litre(s))
from €6.42
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Medibox® Medibox®
from €1.99
CARDIAC Control D-Dimer CARDIAC Control D-Dimer
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
7117301 Meliseptol® Foam pure
Content 0.75 litre(s) (€13.07 / 1 litre(s))
from €9.80
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
Zellstoff ungebleicht Unbleached Cellulose
Content 5 kilogramme (€1.99 / 1 kilogramme)
from €9.94
Blue-Sensor® VLC-00-S EKG Einmal-Klebeelektroden, Vliesträger Blue Sensor ® VLC-00-S ECG disposable adhesive...
Content 25 piece(s) (€0.54 / 1 piece(s))
from €13.45
Softa-Skin® Softa-Skin®
Content 0.5 litre(s) (€7.04 / 1 litre(s))
from €3.52
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig, Vollentfaltung zetForm® folded towers, Tissue, 2-ply
Content 3200 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €52.27
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Pinzette fein geriffelt, Kunststoff Fine serrated tweezers, 12,5cm, Plastic, gray,...
Content 25 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
from €7.46
WESTMED® Küchenrollen, 3-lagig WESTMED® kitchen rolls, 3-ply
Content 32 piece(s) (€0.90 / 1 piece(s))
€28.68
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
5940044 Combur10 Test®
Content 100 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
€39.50
7704397 Disposable scalpels, stainless steel version
Content 10 piece(s) (€0.36 / 1 piece(s))
€3.55
Aqua-Dest Aqua-Dest
Content 5 litre(s) (€0.72 / 1 litre(s))
from €3.60
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
Hint!
Laboratory and serving cups Laboratory and serving cups
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
€3.04
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
Gazin® Mullkompressen Gazin® Gauze Dressings, sterilizable, 8-ply
Content 100 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €2.49
Stülpa®-Rollen, 15 m lang Stülpa® Rolls, length 15 m
Content 1 piece(s)
from €5.47
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
gigasept® FF gigasept® FF
Content 2 litre(s) (€49.44 / 1 litre(s))
from €98.87
Cidex® OPA Cidex® OPA
Content 15 piece(s) (€2.14 / 1 piece(s))
from €32.05
Softa-Skin® Softa-Skin®
Content 0.5 litre(s) (€7.04 / 1 litre(s))
from €3.52
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Bacillol® Tissues Bacillol® Tissues
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.43
Manufix® Sensitive Manufix® Sensitive
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€9.09
Medibox® Medibox®
from €1.99
7109018 Sterofundin® ISO Ecoflac® Plus, 500 mL
Content 10 piece(s) (€4.05 / 1 piece(s))
€40.48
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70