REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Gentle Skin® compact+

Gentle Skin® compact+
€7.54 *
Content: 100 piece(s) (€0.08 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7717235
  • 1221LI
Gentle Skin® compact+ can be used in many different areas, whether in doctors' surgeries,... more

Gentle Skin® compact+ can be used in many different areas, whether in doctors' surgeries, hospitals, care facilities or in food processing and industry, these latex gloves protect both the user and the patient. The disposable gloves offer a high level of protection and are comfortable to wear for the user, as they fit the hands perfectly and have an excellent fit. A textured surface provides more grip and prevents the Gentle Skin® compact+ from slipping. The powder-free latex gloves have a surface finish and a rolled edge, for effortless and above all hygienic and safe donning and doffing. The disposable latex gloves are biodegradable, due to their natural raw materials and are therefore particularly environmentally friendly. Latex contains proteins that can trigger a type I allergy, so they should not be worn by allergy-prone persons. 

Gentle Skin® compact+ Product Details: 
  • Disposable latex gloves according to DIN EN 455
  • Popular disposable glove in the industrial sector
  • Non-slip for a secure grip
  • Skin-friendly: powder-free
  • Micro-roughened for sensitive and excellent tactile sensation
  • Highly elastic and tear resistant
  • Ambidextrous / excellent fit
Feature: powder-free
Material: Latex
Design: non-sterile
Size: S, M, L, XL
Related links to "Gentle Skin® compact+"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Gentle Skin® compact+"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Hint!
Baktolin® pure Baktolin® basic pure
Content 0.5 litre(s) (€4.06 / 1 litre(s))
from €2.03
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Bacillol® 30 Sensitive Tissues Desinfektionstücher Bacillol® 30 Sensitive Tissues Disinfectant...
Content 40 piece(s) (€0.27 / 1 piece(s))
€10.99
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Hint!
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 50 piece(s) (€0.44 / 1 piece(s))
€21.85
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
354230010 Softa-Man®
Content 0.1 litre(s) (€21.70 / 1 litre(s))
from €2.17
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
Kompass-Kopierpapier DIN A4 Kompass copy paper DIN A4
Content 2500 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
€41.00
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 Tücher Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 wipes,...
Content 24 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €3.54
Bacillol Zero Tissues XL, im Flowpack Bacillol Zero Tissues XL, in a flowpack
Content 80 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
from €18.04
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
Hint!
EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer
Content 5 piece(s) (€171.27 / 1 piece(s))
€856.34
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
Incidin™ Alcohol Wipes Incidin™ Alcohol Wipes
Content 600 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
€66.29
Hansaplast® Junior Strips Mickey and Friends Hansaplast® Junior Strips
Content 20 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€3.27
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
gigazyme® X·tra gigazyme® X·tra
Content 2 litre(s) (€17.58 / 1 litre(s))
from €35.15
Vasco® Guard long Vasco® Guard long
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €10.35
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05