REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Manufix® Sensitive

Manufix® Sensitive
€9.09 *
Content: 100 piece(s) (€0.09 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5405390
  • 9209441
Manufix® Sensitive are highly elastic, non-sterile examination gloves made of natural latex that... more

Manufix® Sensitive are highly elastic, non-sterile examination gloves made of natural latex that offer both comfort and protection. Powder-free and with a synthetic inner coating, they are easy to put on and feel pleasant to wear. These gloves are thiuram-free, which increases their skin compatibility. Thanks to their ambidextrous fit and rolled edge, they offer safe and stable use. The white color gives them a professional look, while the micro-rough surface ensures a secure grip. They meet the high standards of DIN EN 455 and have a high tightness with an AQL value of 1.5. They are also tested for viral penetration in accordance with ASTM F 1671-07 and EN 473-3. Available in sizes S, M and L, Manufix® Sensitive are supplied in a practical dispenser box containing 100 pieces.

Manufix® Sensitive product details:
  • Non-sterile and made of highly elastic natural latex
  • Powder-free and thiuram-free
  • With synthetic inner coating for easy donning
  • Fits both hands
  • Easy to put on thanks to inner coating
  • With rolled edge
  • Color: White
  • Natural feel thanks to soft material
  • AQL 1.5 (tightness)
  • Tested according to ASTM F 1671-07 (viral penetration) and EN 473-3
  • Complies with DIN EN 455
  • Dispenser box of 100 pieces
  • Available in S, M and L
Feature: powder-free
Material: Latex
Design: non-sterile
Size: S, M, L
Related links to "Manufix® Sensitive"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Manufix® Sensitive"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig, Vollentfaltung zetForm® folded towers, Tissue, 2-ply
Content 3200 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €52.27
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Multistix® 10 SG Multistix® 10 SG
Content 100 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €15.24
Elastomull® haft blau Elastomull® haft blue
Content 1 piece(s)
from €9.26
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
CARDIAC D-Dimer CARDIAC D-Dimer for cobas h232 POC analyzer system
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Medichem Hautdesinfektion, 250 mL octeniderm® colourless 250mL
Content 0.25 litre(s) (€36.16 / 1 litre(s))
from €9.04
Stülpa®-Rollen, 15 m lang Stülpa® Rolls, length 15 m
Content 1 piece(s)
from €5.47
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
7065813 mikrozid® AF Jumbo wipes
Content 220 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€13.55
Incidin™ Alcohol Wipes Incidin™ Alcohol Wipes
Content 600 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
€66.29
Elektrodenkontakt-Spray, Signa ECG-Electrode Spray, Signa
Content 0.25 litre(s) (€25.68 / 1 litre(s))
from €6.42
Cleanisept® Wipes Cleanisept® Wipes
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.26
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
Pur-Zellin® unsteril Pur-Zellin® non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €3.99
Vasco® OP Sensitive Vasco® OP Sensitive
Content 40 pair (€1.00 / 1 pair)
from €40.00
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
Laborwasser Laboratory water
Content 1 litre(s)
from €1.95
Hint!
Accu-Chek® Safe-T-Pro Plus Accu-Chek® Safe-T-Pro Plus
Content 200 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
€22.00
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
Elastomull® haft rot Elastomull® haft red
Content 1 piece(s)
from €14.10
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Cleanisept® Wipes Cleanisept® Wipes
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.26
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Incidin® OxyWipe Incidin® OxyWipe
Content 100 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€16.57
Sterican® Safety Sicherheitsinjektionskanülen Sterican® Safety safety injection cannulas
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€16.00
sensiva® Waschlotion sensiva® washing lotion
Content 0.5 litre(s) (€4.98 / 1 litre(s))
from €2.49
Farbtafeln nach Ishihara Colour charts according to Ishihara
Content 14 piece(s) (€11.96 / 1 piece(s))
from €167.50
Elektrodenkontakt-Spray, Signa ECG-Electrode Spray, Signa
Content 0.25 litre(s) (€25.68 / 1 litre(s))
from €6.42
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Safety-S-Monovetten-Kanülen Safety S-Monovette® cannulas
Content 50 piece(s) (€0.34 / 1 piece(s))
€17.04
TROPT sensitive, zur qualitativen Auswertung TROPT sensitive
Content 5 piece(s) (€9.60 / 1 piece(s))
from €48.00
Stülpa®-Rollen, 15 m lang Stülpa® Rolls, length 15 m
Content 1 piece(s)
from €5.47
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
Cidex® OPA Cidex® OPA
Content 15 piece(s) (€2.14 / 1 piece(s))
from €32.05
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %, Ecoflac® Plus Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %,...
Content 10 piece(s) (€1.88 / 1 piece(s))
from €18.82
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
Bacillol® 30 Sensitive Tissues Desinfektionstücher Bacillol® 30 Sensitive Tissues Disinfectant...
Content 40 piece(s) (€0.27 / 1 piece(s))
€10.99
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
Contour® next Sensoren Contour® next sensors
Content 50 piece(s) (€0.50 / 1 piece(s))
€25.20
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70