REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Mini-Spike® Plus

Mini-Spike® Plus
€1.25 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5943000
  • 4550242
The practical Mini-Spike® Plus is used for the effortless removal or injection of liquids. The... more

The practical Mini-Spike® Plus is used for the effortless removal or injection of liquids. The spikes are ideal for hygienic and simple preparation of medicines from storage bottles. The tight-fitting snap closure prevents the risk of contamination and the optimal pressure compensation ensures reliable dispensing. Needlestick injuries are avoided with the Mini-Spike® Plus, as cannulas are no longer necessary. The 0.45 µm ventilation filter prevents the risk of room air contamination. A micro-syringe ensures cost-saving residual emptying and enables the use of small containers. 

Mini-Spike® Plus product details:
  • Extraction and injection spike
  • With particle filter
  • Simplification of smooth work processes
  • Contamination protection 
  • Ventilation filter for optimum pressure equalisation
  • Micro syringe for emptying residues 
  • Also suitable for small containers
  • Luer lock connection
Related links to "Mini-Spike® Plus"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Mini-Spike® Plus"
28 May 2023

1

555

Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
Arbo® H34SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 30 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
from €4.25
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
7034752 Disposable tweezers, value added package
Content 50 piece(s) (€0.22 / 1 piece(s))
€10.83
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
Defix Einmal-Nierenschalen weiß Defix disposable-kidney bowls white
Content 100 piece(s) (€0.27 / 1 piece(s))
€27.23
Einmal-EKG-Elektrode für Erwachsene, Wet-Gel, 45 mm Disposable ECG electrode for adults, wet gel,...
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€9.50
optiLube Tube 113g, steriles Gleitgel optiLube tube 113g, sterile lubricant
Content 0.113 kilogramme (€62.21 / 1 kilogramme)
€7.03
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode Liquid Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, 50 mm Ø, Liquid Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, Ø 40 mm, Solid-Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, Ø 40 mm, Solid-Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Hint!
EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer
Content 5 piece(s) (€171.27 / 1 piece(s))
€856.34
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34