REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

WESTMED ® Single-hand tourniquet

€1.95 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Colour:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5810042
The strongly elastic WESTMED® one-hand vein tourniquet is very easy to use thanks to the... more

The strongly elastic WESTMED® one-hand vein tourniquet is very easy to use thanks to the multifunctional clip and guarantees quick application to the upper arm. It can be tightened and opened with just one hand. 

  • With multifunctional clip
  • Modern design
  • Guarantees quick one-hand operation
  • With strong elastic tourniquet
  • Length: 38 cm
Related links to "WESTMED ® Single-hand tourniquet"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "WESTMED ® Single-hand tourniquet"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
7060692 Jonosteril
from €4.90
Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %, Ecoflac® Plus Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %,...
Content 10 piece(s) (€1.88 / 1 piece(s))
from €18.82
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Medichem Hautdesinfektion, 250 mL octeniderm® colourless 250mL
Content 0.25 litre(s) (€36.16 / 1 litre(s))
from €9.04