REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Peha-soft® nitrile guard

Peha-soft® nitrile guard
Quantity Unit price Reference price
To 9 €9.73 * €0.10 * / 1 piece(s)
from 10 €8.98 * €0.09 * / 1 piece(s)
Content: 100 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7137264
  • 9422011
Disposable protective gloves Peha-soft® nitrile guard have an excellent fit and tactile... more

Disposable protective gloves Peha-soft® nitrile guard have an excellent fit and tactile sensitivity. The polymer inner coating makes donning and doffing easier and faster. The powder-free examination gloves are ideal for allergy sufferers because they contain neither latex nor powder substances. The protective gloves are made of nitrile rubber and belong to medical devices class I and III for personal protective equipment (PPE), also the are approved for contact with food. The textured fingertips give more grip and grip safety, in addition the excellent fit ensures excellent wearing comfort. The Peha-soft® nitrile guard are characterised by their high elasticity and exceptional tear resistance. The extended cuff also provides better protection for the user. 

Peha-soft® nitrile guard Product details:
  • Latex and powder-free
  • With extra long cuff for optimal protection
  • Easy to put on due to polymer inner coating
  • Textured finger area for optimum grip
  • Highly elastic, especially tear-resistant and safe
  • Excellent fit and tactile sensitivity
  • Can be worn on the left and right
  • According to EN 374 class I and III Personal Protective Equipment (PPE)
Feature: powder-free
Material: Nitrile
Design: non-sterile
Size: XS, S, M, L, XL
Related links to "Peha-soft® nitrile guard"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Peha-soft® nitrile guard"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Omnifix® Solo Einmalspritzen Omnifix® Solo - Luer cone single use syringe
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.00
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Arbo® H34LG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H34LG, with foam layer
Content 300 piece(s) (€0.22 / 1 piece(s))
€64.78
Mulltupfer, steril Gauze swab, sterile
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€8.35
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
Medichem Hautdesinfektion, 250 mL octeniderm® colourless 250mL
Content 0.25 litre(s) (€36.16 / 1 litre(s))
from €9.04
Nosa Plugs Nasenstöpsel, mit Menthol Nosa Plugs Nasal Plug, with Menthol
Content 50 piece(s) (€0.83 / 1 piece(s))
€41.49
Larynx-Tubus LTS-D 10er Set Larynxtube LTS-D Set
Content 10 piece(s) (€10.48 / 1 piece(s))
€104.76
sensiva® Waschlotion sensiva® washing lotion
Content 0.5 litre(s) (€4.98 / 1 litre(s))
from €2.49
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Vinyl-Handschuhe, puderfrei Vinyl Examination Gloves, unpowdered
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.11
Vasco® Sensitive Vasco® Sensitive
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €6.54
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
Peha-soft® Nitrile White, unsteril Peha-soft® Nitrile White, unsteril, 100 Piece
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.15
Peha-soft® syntex Puderfrei, unsteril Peha-soft® syntex powderfree
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.31
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 Tücher Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 wipes,...
Content 24 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €3.54