REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Rescue sheet / transfer sheet, 200 cm x 70 cm

Rettungs-/Umbettungstuch, 200 cm x 70 cm
Quantity Unit price
To 23 €9.97 *
from 24 €8.97 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7771734
The particularly robust rescue/transfer sheet offers a reliable solution for various rescue... more

The particularly robust rescue/transfer sheet offers a reliable solution for various rescue situations and the safe transportation of patients. Measuring 200 cm x 70 cm, it offers sufficient space and comfort. Made from hard-wearing PP fabric and coated on both sides, it guarantees hygiene and easy cleaning. With a total of 12 punched-in carrying handles, the rescue/recovery sheet enables easy and safe handling for medical staff. The sling can bear loads of up to 150 kg, ensuring safe and reliable support for patients of different sizes and weights.

Rescue/bed transfer sheet, 200 cm x 70 cm Product details: 
  • PP fabric
  • Coated on both sides
  • White
  • Robust
  • Washable
  • With 12 punched carrying handles
  • Loadable up to 150 kg
  • Available in 2 versions as standard or with a completing core
Related links to "Rescue sheet / transfer sheet, 200 cm x 70 cm"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Rescue sheet / transfer sheet, 200 cm x 70 cm"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Hint!
7098112 Disposable carrying protection sheet
Content 100 piece(s) (€0.33 / 1 piece(s))
from €32.85
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Arbo® H34LG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H34LG, with foam layer
Content 300 piece(s) (€0.22 / 1 piece(s))
€64.78
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Hint!
7098112 Disposable carrying protection sheet
Content 100 piece(s) (€0.33 / 1 piece(s))
from €32.85
ChitoSAM 100, 7,6 cm x 122 cm Gauze Z-gefaltet, Kompresse ChitoSAM 100
from €13.95
 Rescue Trade disposable sheet, measuring 200 x 100 cm Rescue Trade disposable sheet, measuring 200 x...
Content 225 piece(s) (€0.67 / 1 piece(s))
€150.00
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
Einmal-Vlieslaken 210 x 80 cm, blau Disposable fleece sheet 210 x 80 cm, blue
Content 225 piece(s) (€0.68 / 1 piece(s))
€154.00
desderman® hyclick® desderman® hyclick®
Content 0.5 litre(s) (€12.50 / 1 litre(s))
from €6.25
sensiva® Waschlotion sensiva® washing lotion, 500 mL hyclick-bottle
Content 0.5 litre(s) (€7.84 / 1 litre(s))
€3.92
Baktolan® protect+ pure Baktolan® protect+ pure
Content 0.1 litre(s) (€70.20 / 1 litre(s))
from €7.02
7306275 mikrozid® universal wipes premium
Content 80 piece(s)
from €10.60
sensiva® dry skin balm sensiva® dry skin balm
Content 0.15 litre(s) (€31.00 / 1 litre(s))
from €4.65
7184204 sensiva® protective emulsion
Content 0.15 litre(s) (€21.53 / 1 litre(s))
from €3.23
sensiva® Waschlotion sensiva® washing lotion
Content 0.5 litre(s) (€4.98 / 1 litre(s))
from €2.49
7027862 ULMER CASE
from €503.79
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
esemtan® wash lotion esemtan® wash lotion
Content 0.5 litre(s) (€7.20 / 1 litre(s))
from €3.60
Trixo®-lind Trixo®-lind
Content 0.02 litre(s) (€48.00 / 1 litre(s))
from €0.96
7060692 Jonosteril
from €4.90
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98