REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Vasofix® Braunüle®

5930072
€1.46 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5930070
  • 4268091b
  • 2758801
Vasofix® Braunüle® from B.Braun is a reliable choice for safe intravenous access. With its... more

Vasofix® Braunüle® from B.Braun is a reliable choice for safe intravenous access. With its innovative safety mechanism, the Braunüle offers maximum protection for patients and staff. The safety mechanism cannot be bypassed. The Vasofix® Braunüle® has an FEP catheter that ensures smooth drug delivery and causes little irritation to the vessel walls. An integrated traction injection port allows blood samples to be taken conveniently without having to remove the needle, this increases comfort for the patient. Also worth mentioning is the atraumatic cannula, which ensures a particularly gentle and painless puncture. This unique feature minimises the risk of tissue trauma and bruising. The cannula tip has been manufactured with a 3-facet cut. The transparent wings are coded with different colours depending on the size, which facilitates size identification. The safety indwelling vein cannula has four fully embedded X-ray contrast strips. Vasofix® Braunüle® is latex and PVC free. Each Braunüle is individually and sterilely packaged.

Vasofix® Braunüle® Product Details:
  • Sterile safety indwelling vein cannula.
  • Safety-Clip - needle tip is secured immediately after withdrawal
  • WITH FEP catheter
  • Integrated traction injection port
  • 3-facet grind provides atraumatic puncture characteristics
  • Four fully embedded X-ray contrast strips 
  • Removable lock attachment
  • Colour coded sizes
  • Individually and sterilely packaged
  • According to ISO standard 10.555-1/5
Vasofix® Braunüle® Sizes: 
  • 14 G, 2.20 mm x 50 mm, orange
  • 16 G, 1.70 mm x 50 mm, grey
  • 17 G, 1.50 mm x 45 mm, white
  • 18 G, 1.30 mm x 33 mm, green/white
  • 18 G, 1.30 mm x 45 mm, green
  • 20 G, 1.10 mm x 33 mm, pink
  • 22 G, 0.90 mm x 25 mm, blue
Related links to "Vasofix® Braunüle®"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Vasofix® Braunüle®"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Einmalspritzen Disposable syringes
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €3.25
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Leukomed ® i.v. Kanülenfixierpflaster Leukomed I.V., 6 x 8 cm
Content 50 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
€19.98
SAM® Chest Seal Thoraxverband SAM® Chest Seal
Content 2 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
from €33.90
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90