REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

ES-Compresses, sterile

€6.66 *
Content: 25 piece(s) (€0.27 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5932396
  • 4017255
  • 1407086
The sterile ES compresses are ideally suited for the care of wounds due to their 8-thread... more

The sterile ES compresses are ideally suited for the care of wounds due to their 8-thread structure. The compresses are made of classic dressing material and can be used in particular for the initial treatment of contaminated and infected wounds, ointment dressings or as sterile swabs. Thanks to the folded cut edges, Paul Hartmann's ES compresses do not have any annoying threads around the edges. The compresses are particularly absorbent and are pleasantly soft and supple for the patient. 

ES Compresses Product details:
  • Sterile compresses made of gauze 
  • 8-threaded
  • With folded cut edge
  • Good absorbency
  • Air permeable
  • Soft and supple
  • According to EN 14079-VM 17
  • 25 x á 2 pieces
ES compresses Material:
  • Gauze
ES compresses Sizes: 
  • 5 x 5 cm
  • 7,5 x 7,5 cm
  • 10 x 10 cm
  • 10 x 20 cm
Feature: absorbent, breathable, cuddly, disposable, latex-free, Non fibrous, skin-friendly
Design: sterile
DIN-Norm: DIN EN 14079
Related links to "ES-Compresses, sterile"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "ES-Compresses, sterile"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
Hint!
Hansaplast® Soft Hansaplast®Soft
Content 1 piece(s)
from €13.53
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
5936007 Elastomull®
Content 20 piece(s) (€0.53 / 1 piece(s))
from €10.55
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
Holzmundspatel Wooden mouth spatulas
Content 100 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €1.26
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Pur-Zellin® unsteril Pur-Zellin® non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €3.99
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
Hint!
Hansaplast® Soft Hansaplast®Soft
Content 1 piece(s)
from €13.53
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
7306275 mikrozid® universal wipes premium
Content 80 piece(s)
from €10.60
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
Curapor wound dressing, 5 x 7 cm Curapor wound dressing, 5 x 7 cm
Content 100 piece(s) (€0.29 / 1 piece(s))
€28.56
Hint!
Little Anne™ 6x Training models Little Anne™ 6x Training models
Content 6 piece(s) (€299.83 / 1 piece(s))
€1,799.00
Bacillol® 30 Sensitive Foam, 750 mL Bacillol® 30 Sensitive Foam, 750 mL incl. foam...
Content 0.75 litre(s) (€9.99 / 1 litre(s))
from €7.49
alphacheck professional blood glucose test strips, blistered alphacheck professional blood glucose test...
Content 50 piece(s) (€0.56 / 1 piece(s))
€27.81
Hint!
BUNDLE
Hansapor® Steril, 25 pieces Hansapor® Steril, 25 pieces
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.93
Hint!
Universal-Spuckbeutel WESTMED® Universal spit bag
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
€12.50
7153648 Burn Jel® pain relieving gel for burns, 120 mL...
Content 0.125 litre(s) (€71.20 / 1 litre(s))
€8.90
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
5940044 Combur10 Test®
Content 100 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
€39.50
Leukoplast® Elastic Leukoplast® Elastic
Content 1 piece(s)
from €9.08
sensiva® Waschlotion sensiva® washing lotion
Content 0.5 litre(s) (€4.98 / 1 litre(s))
from €2.49
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43