REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

WESTMED ® Standard blood pressure monitor

€22.95 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5810002
Our WESTMED® standard blood pressure monitor is very robust and an ideal alternative to the... more

Our WESTMED® standard blood pressure monitor is very robust and an ideal alternative to the otherwise high-priced branded devices due to the price/performance ratio. The blood pressure values can be read easily and quickly thanks to the simple scale.

The 2-tube blood pressure monitor is supplied with a Velcro cuff for adults. As a suitable accessory, you can also get the WESTMED® Velcro cuffs for infants, children and adults with big arms.

  • Large scale
  • With washable Velcro cuff for adults
  • Scale: 0-300 mmHg
  • Replaceable pump ball, smooth and latex-free
  • Screw adapter
  • Sturdy brushed steel spoon handle
  • In case
Operating mode: Manually
Related links to "WESTMED ® Standard blood pressure monitor"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "WESTMED ® Standard blood pressure monitor"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %, Ecoflac® Plus Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %,...
Content 10 piece(s) (€1.88 / 1 piece(s))
from €18.82
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sterillium® med Sterillium® med
Content 1 litre(s)
from €2.72
Hint!
Universal-Spuckbeutel WESTMED® Universal spit bag
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
€12.50
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
7060692 Jonosteril
from €4.90
WESTMED ® EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €2.79
aluderm ® eye compress DuOcul aluderm ® eye compress DuOcul
Content 2 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
€0.60
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
STAVANGER® MEDITAG STAVANGER® MEDITAG
Content 100 piece(s) (€0.38 / 1 piece(s))
from €37.50
NOBATOP®-steril 12fach NOBATOP®-sterile 12-ply
Content 1 pair
€0.13
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, Ø 40 mm, Solid-Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, Ø 40 mm, Solid-Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15