REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

aluderm® aid packet DIN

€1.91 *
Content: 1 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5065440
  • 1003371
Aluderm® dressing packs are aluminium vapourised wound dressings which are incorporated into a... more

Aluderm® dressing packs are aluminium vapourised wound dressings which are incorporated into a fixation bandage. The wound dressing is made of polyester fleece and has a hydrophobic PP final layer. The dressing is excellent for all superficial wounds and injuries. Aluderm® dressing packs promote skin formation and healing. The dressing packets are exceptionally soft and supple on the skin. The dressing also has other positive properties, such as not sticking to the wound or being breathable. Aluderm® dressing packs are manufactured without optical brighteners and free of chemical binders. 

Aluderm® Dressing Packs Product Details:
  • Aluminium vapourised wound dressing
  • Hydrophobic PP dressing layer
  • Highly absorbent intermediate layer
  • Breathable, non-fibrous, hypoallergenic
  • For superficial wounds and injuries
  • Promotes skin formation and healing process
  • Soft and supple
  • Without optical brighteners, free of chemical binders
  • Individually sterile packed
Aluderm® dressing pack Material: 
  • Aluminium vapourised wound dressing
  • Elastic WS fixation bandage
  • Fleece dressing (polyester fleece)
Aluderm® dressing pack size: 
  • 6 cm x 3 m, compress 6 x 8 cm
  • 8 cm x 4 m, compress 8 x 10 cm
  • 10 cm x 4 m, compress 10 x 12 cm
Colour: white
Feature: Absorbency 1400 g/m² , absorbent, aluminium coated, breathable, disposable, does not stick, hydrophobised PP finishing layer
Design: sterile
DIN-Norm: DIN 13151
Related links to "aluderm® aid packet DIN"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "aluderm® aid packet DIN"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Dressing sheet DIN SO Dressing sheet DIN SO
Content 1 piece(s)
from €0.77
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
aluderm ® eye compress DuOcul aluderm ® eye compress DuOcul
Content 2 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
€0.60
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
YPSIFIX® Fixierbinde YPSIFIX® fixation bandage
Content 20 piece(s) (€0.51 / 1 piece(s))
from €10.26
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Dressing sheet DIN SO Dressing sheet DIN SO
Content 1 piece(s)
from €0.77
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Pinzette fein geriffelt, Kunststoff Fine serrated tweezers, 12,5cm, Plastic, gray,...
Content 25 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
from €7.46
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
TPAK discharge puncture needle 14G TPAK discharge puncture needle 14G
Content 1 piece(s)
€19.90