REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

aluderm® aluface

€7.63 *
Content: 1 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7011896
  • 1003190
The aluderm® aluface face mask from Söhngen is a wound dressing with an aluminium vapourised... more

The aluderm® aluface face mask from Söhngen is a wound dressing with an aluminium vapourised inner surface. The face mask has 2 punched out areas for the eye area, the mouth and nose area adapts optimally to the face, while openings for breathing remain free, so the mask also helps with large-area injuries on the face. The wound dressing is suitable for superficial wounds, burns, abrasions and lacerations. The aluminium vapourised wound dressing made of polyester fleece has a very strong absorbent layer and a hydrophobic PP cover layer. The aluderm® aluface face mask does not stick to the wound and does not fray. The dressing is breathable, hypoallergenic and supports skin formation and healing. The aluderm® aluface face mask is completely free of chemical brighteners and chemical binders.

aluderm® aluface face mask product details:
  • aluminium vapourised cover for facial injuries
  • Eyes and breathing areas punched out
  • Strong absorbent layer and hydrophobic PP cover layer
  • Does not stick to the wound and is breathable
  • Can help with skin formation and healing
  • No chemical brighteners or chemical binders
Feature: Absorbency 1400 g/m² , breathable, hydrophobised PP finishing layer, hypoallergenic, Non fibrous, Not wound-adhesive
Design: for adults, in a peel pack, Polyester fleece, sterile
Related links to "aluderm® aluface"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "aluderm® aluface"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

aluderm® für Extremitäten aluderm® for extremities
Content 1 piece(s)
from €10.60
aluderm® alucap aluderm® alucap
Content 1 piece(s)
€9.55
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Reference™ OP-Handschuh einzeln Reference™ Surgical Glove
Content 1 pair
from €0.93
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Arbo® H34SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 30 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
from €4.25
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
aluderm®-aluplast Nachfüllset Spender Kinderpflaster aluderm®-aluplast refill set dispenser...
Content 25 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
€3.55
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
Connection adapter for clip electrodes and banana plugs, 10 Package Connection adapter for clip electrodes and...
Content 10 piece(s) (€6.00 / 1 piece(s))
€60.00
Suction electrodes, with silver/silver chloride coating, 6 Package Suction electrodes, with silver/silver chloride...
Content 6 piece(s) (€6.67 / 1 piece(s))
€40.00
Extremity clamps for adults, IEC, with silver/silver chloride coating, 4 Package Extremity clamps for adults, IEC, with...
Content 4 piece(s) (€10.00 / 1 piece(s))
€40.00
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
ChitoSAM 100, 7,6 cm x 122 cm Gauze Z-gefaltet, Kompresse ChitoSAM 100
from €13.95
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86