REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Cirrus™ nebuliser, pediatric with mask

Cirrus™ Verneblerset, für Kinder mit Maske
€1.71 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5820053
  • 1454015
The Cirrus™ nebuliser set for children with mask offers a child-friendly design for comfortable... more

The Cirrus™ nebuliser set for children with mask offers a child-friendly design for comfortable handling. The rubber strap fixation allows comfortable wearing in different positions, both diagonally and vertically. Equipped with a 210 cm oxygen safety tube, the set ensures flexibility and mobility during inhalation therapy. The enclosed mask ensures efficient nebulisation, supported by the kink-resistant design with inner star lumen. Clinically packaged and non-sterile, latex-free and with a shelf life of 5 years, this set offers safety and quality for respiratory therapy in children. The 10 ml container completes the set to enable effective medication administration.

Cirrus™ nebuliser set, for children with mask Product details:
  • 210 cm oxygen safety tubing
  • With mask
  • Kink-proof due to inner star lumen
  • Particularly patient-friendly
  • Rubber band fixation
  • Clinically clean packaging, non-sterile
  • Latex-free
  • Shelf life: 5 years
  • 10 ml container
Related links to "Cirrus™ nebuliser, pediatric with mask"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Cirrus™ nebuliser, pediatric with mask"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Reference™ OP-Handschuh einzeln Reference™ Surgical Glove
Content 1 pair
from €0.93
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Wundschnellverband Adhesive wound dressing
Content 50 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €5.65
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 Tücher Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 wipes,...
Content 24 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €3.54
Hint!
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues
Content 80 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €11.74
Hint!
EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer
Content 5 piece(s) (€171.27 / 1 piece(s))
€856.34
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58