REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

oxygen mask, with 2.13 m safety hose

Sauerstoffmaske, mit 2,13 m Sicherheitsschlauch
This product is not available anymore!
Quantity Unit price
To 49 €1.39 *
from 50 €1.36 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Incoming goods

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5005501
  • 820210
The high-quality oxygen mask with medium oxygen concentration with a 2.13 m long safety tube is... more

The high-quality oxygen mask with medium oxygen concentration with a 2.13 m long safety tube is particularly soft and comfortable to wear. The elasticated strap fixation and nose clip ensure a secure and comfortable fit. The inner star lumens make the tube kink-resistant, while the standard connector makes it easy to use. The oxygen masks are odourless, clinically clean packaged and latex-free. With a shelf life of 5 years, they offer long-lasting reliability.

Oxygen mask, with 2.13 m safety tubing Product details:
  • Medium concentration
  • 213 cm oxygen safety tubing
  • Kink-resistant due to inner star lumen
  • Standard connector
  • Rubber band fixation
  • Clinically clean packaging, non-sterile
  • Latex-free
  • Shelf life: 5 years
Related links to "oxygen mask, with 2.13 m safety hose"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "oxygen mask, with 2.13 m safety hose"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Hansaplast® Junior Strips Mickey and Friends Hansaplast® Junior Strips
Content 20 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€3.27
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
7060692 Jonosteril
from €4.90
Hint!
Hansaplast® Universal 20 Strips Wundschnellverband Hansaplast® Universal 20 Strips Quick Wound...
Content 20 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
€2.86
aluderm®-aluplast Nachfüllset für Spender, 5 Größen aluderm®-aluplast refill set for dispensers, 5...
Content 115 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€11.07
Pinzette fein geriffelt, Kunststoff Fine serrated tweezers, 12,5cm, Plastic, gray,...
Content 25 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
from €7.46
CO2 airway adapter, for adults, for Corpuls C3 CO2 airway adapter, for adults, for Corpuls C3
Content 30 piece(s) (€13.27 / 1 piece(s))
from €398.00
Hint!
EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer
Content 5 piece(s) (€171.27 / 1 piece(s))
€856.34
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
TPAK discharge puncture needle 14G TPAK discharge puncture needle 14G
Content 1 piece(s)
€19.90
BUNDLE
S-Guide Moldable intubation aid S-Guide Moldable intubation aid
Content 5 piece(s) (€18.38 / 1 piece(s))
€91.90