REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Cutiplast sterile®

Cutiplast steril®
€27.02 *
Content: 100 piece(s) (€0.27 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5936003
  • 1478
  • 2407823
Cutiplast steril® are particularly soft and supple quick-acting wound dressings that adapt... more

Cutiplast steril® are particularly soft and supple quick-acting wound dressings that adapt optimally to the contours of the body. The breathability and water vapour permeability prevents skin maceration and makes the patient feel comfortable. Cutiplast steril® is also suitable for patients with very sensitive skin. The wound pad has a special coating that prevents the plaster from sticking to the wound, making dressing changes less painful for the patient. Cutiplast steril® provides excellent and secure adhesion to the skin. The wound pad is particularly absorbent and cushions the wound well. The all-round adhesive dressing prevents contamination of the wound. The rounded corners of the pad reduce unwanted rolling.

Cutiplast steril® Product details:
  • Ready-to-use rapid wound dressing
  • Soft and conformable 
  • Breathable, permeable to air and water vapour
  • Also for sensitive skin
  • Non-adhesive
  • Secure and reliable hold
  • Absorbent 
  • Good padding
  • No unwanted rolling up
Cutiplast steril® Sizes:
  • 7.2 x 5 cm
  • 10 x 8 cm 
  • 15 x 8 cm
Colour: white
Feature: air-permeable, breathable, cuddly, disposable, latex-free, Not wound-adhesive, skin-friendly, soft, water vapour permeable
Design: sensitive, sterile
Related links to "Cutiplast sterile®"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Cutiplast sterile®"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Peha-taft® latex Peha-taft® plus powder free
Content 50 pair (€0.84 / 1 pair)
€42.01
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Leukotape® K, 5 cm x 5 m Leukotape® K, 5 cm x 5 m
Content 1 piece(s)
from €10.31
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Leukopor® ohne Schutzring Leukopor ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€1.98 / 1 piece(s))
from €23.80
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Disposable sheets Vala ® Protect Disposable sheets Vala ® Protect
Content 100 piece(s) (€0.80 / 1 piece(s))
€79.92
SUSI disposable safety scalpels, sterile SUSI disposable safety scalpels, sterile
Content 10 piece(s) (€1.57 / 1 piece(s))
from €15.66
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
354230010 Softa-Man®
Content 0.1 litre(s) (€21.70 / 1 litre(s))
from €2.17
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
5936007 Elastomull®
Content 20 piece(s) (€0.53 / 1 piece(s))
from €10.55
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hansaplast® Junior Strips Mickey and Friends Hansaplast® Junior Strips
Content 20 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€3.27
Primapore Primapore
Content 50 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
from €11.55
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
Softa® Swabs Alkoholtupfer Softa® Swabs Alcohol Pads
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
€3.99
Pinzette fein geriffelt, Kunststoff Fine serrated tweezers, 12,5cm, Plastic, gray,...
Content 25 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
from €7.46
optiLube Tube 113g, steriles Gleitgel optiLube tube 113g, sterile lubricant
Content 0.113 kilogramme (€62.21 / 1 kilogramme)
€7.03
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode Liquid Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, 50 mm Ø, Liquid Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08