REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Intrafix® Air G 150 cm long

Infusionsbesteck Intrafix® Air P 150 cm Schlauchlänge
Quantity Unit price
To 99 €0.97 *
from 100 €0.83 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5930436
  • 4062955
  • 2132898
The Intrafix® Air P infusion set is a high-quality solution for the precise and safe... more

The Intrafix® Air P infusion set is a high-quality solution for the precise and safe administration of intravenous fluids and medicines. An integrated ventilation valve allows optimal air supply during infusion, guaranteeing a smooth fluid flow, thereby preventing the risk of air embolisms. A transparent drip chamber allows a clear view of the fluid flow and optimal monitoring. The sharp piercing mandrel offers easy piercing and residue-free emptying. The practical Luer-Lock attachment prevents unintentional fluid leakage. Infusion set Intrafix® Air P offers a user-friendly drip regulator, which can be adjusted precisely and individually, ensuring a safe infusion rate. A comfortable and secure attachment of the Intrafix® Air P ensures a stable positioning and prevents unwanted slipping during a treatment. Intrafix® Air P infusion set is free of latex and DEHP. The infusion set is individually and sterilely packed. 

Infusion set Intrafix® Air P Product details:
  • Sterile and individually packed infusion set.
  • For pressure and gravity infusions
  • Easy piercing due to sharp piercing spike
  • Bacteria-proof seal
  • Transparent sight glass
  • With Luer-Lock attachment
  • 150 cm tube length
  • Residual emptying possible
  • Pressure resistant up to 2 bar
  • 15 µm filter
Related links to "Intrafix® Air G 150 cm long"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Intrafix® Air G 150 cm long"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
7060692 Jonosteril
from €4.90
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
7060692 Jonosteril
from €4.90
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Hartmann Foliodrape® OP Cover Up Sheets, self adhesive Hartmann Foliodrape® OP Cover Up Sheets, self...
Content 60 piece(s) (€0.63 / 1 piece(s))
€37.82
Peha-soft® Nitrile White, unsteril Peha-soft® Nitrile White, unsteril, 100 Piece
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.15
Combination plugs, white, Luer-Lock Combination plugs, white, Luer-Lock
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
€8.00
NOBATOP®-steril 12fach NOBATOP®-sterile 12-ply
Content 1 pair
€0.13
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49