REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

WESTMED ® LED Diagnostic Light

WESTMED ® LED-Diagnostikleuchte
Quantity Unit price
To 9 €9.45 *
from 10 €8.70 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5810036
  • D1.211.912
High quality penlight with fast clip switching, for eye and throat diagnostics. Our WESTMED... more

High quality penlight with fast clip switching, for eye and throat diagnostics.

Our WESTMED ® LED Diagnostic Light is an essential tool for healthcare professionals, enabling accurate examination of the eyes and throat.

With its high-performance power LED, it provides clear and bright illumination for precise diagnoses. The examination light has been carefully tested and approved to conform to the highest quality standards, ensuring the safety of you and your patients. The housing is made of high-quality matte ABS and fits perfectly in the hand.

  • Made in Germany
  • Housing made of high-quality ABS
  • Weight: 31,5 g
  • Service life of bulb: approx. 100,000h
  • Light intensity: 18.000 - 22.000 mcd
  • Operating voltage: 3.0 V
  • incl. 2 AAA batteries
Related links to "WESTMED ® LED Diagnostic Light"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "WESTMED ® LED Diagnostic Light"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Nosa Plugs Nasenstöpsel, mit Menthol Nosa Plugs Nasal Plug, with Menthol
Content 50 piece(s) (€0.83 / 1 piece(s))
€41.49
Hansaplast® Junior Strips Mickey and Friends Hansaplast® Junior Strips
Content 20 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€3.27
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Gentle Skin® Premium OP-Handschuhe, puderfrei Gentle Skin® Premium surgical gloves, powder-free
Content 50 pair (€0.68 / 1 pair)
from €34.04
7060692 Jonosteril
from €4.90
WESTMED ® EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €2.79
aluderm ® eye compress DuOcul aluderm ® eye compress DuOcul
Content 2 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
€0.60