REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

WESTMED® Compressed Gauze

WESTMED® Compressed Gauze
Quantity Unit price
To 9 €2.95 *
from 10 €2.75 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5810330
  • HFCG01
The WESTMED® Compressed Gauze is a high-quality, sterile gauze dressing developed for a wide... more

The WESTMED® Compressed Gauze is a high-quality, sterile gauze dressing developed for a wide range of medical applications. With a size of 10 cm x 3.75 m and a practical Z-fold, it offers maximum versatility and efficiency in wound care. This dressing comes vacuum packed to save space while maintaining sterility, making it ideal for use in emergency situations or on the go.

Thanks to its soft, absorbent texture, the WESTMED® Compressed Gauze is ideal for stopping bleeding, padding and covering wounds. It is particularly useful for first aid kits, emergency services and military applications as it is space-saving to store and quick to deploy.

The Z-fold allows easy handling and precise application, even in difficult conditions. 

WESTMED® Compressed Gauze Product Details:
  • Size: 10 cm x 3.75 m
  • Sterile and vacuum-packed for maximum hygiene
  • Practical Z-fold for easy application
  • Absorbent, soft and durable material
  • Versatile for hemostasis, padding and draping
  • Compact and lightweight, ideal for emergency kits
Related links to "WESTMED® Compressed Gauze"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "WESTMED® Compressed Gauze"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
TPAK discharge puncture needle 14G TPAK discharge puncture needle 14G
Content 1 piece(s)
€19.90
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
ChitoSAM 100, 7,6 cm x 122 cm Gauze Z-gefaltet, Kompresse ChitoSAM 100
from €13.95
TPAK discharge puncture needle 14G TPAK discharge puncture needle 14G
Content 1 piece(s)
€19.90
Hint!
Injekt®-F Solo Einmalspritzen, 1 mL Injekt® F Solo, single-use syringe, 1 mL
Content 100 piece(s) (€0.13 / 1 piece(s))
€12.60
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sterican® Safety Sicherheitsinjektionskanülen Sterican® Safety safety injection cannulas
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€16.00
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Gentle Skin® Premium OP-Handschuhe, puderfrei Gentle Skin® Premium surgical gloves, powder-free
Content 50 pair (€0.68 / 1 pair)
from €34.04
Sterican® Mix® 18 G, 1,20 x 40 mm, rot Sterican® Mix® Half Blunt Mounting Needles
Content 100 piece(s) (€0.12 / 1 piece(s))
€12.32
WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes, foam layer WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €2.79
EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger, Blue-Sensor® R-00-S Single Use Electrodes, foam bracket
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €6.93
Curafix® i.v. Kanülenfixierplfaster, steril, 7,5 x 6 cm Curafix® i.v. Soft cannula fixation plaster
Content 50 piece(s) (€0.51 / 1 piece(s))
€25.70
Pinzette fein geriffelt, Kunststoff Fine serrated tweezers, 12,5cm, Plastic, gray,...
Content 25 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
from €7.46