REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Peha-soft® nitrile fino

Peha-soft® nitrile fino
Quantity Unit price Reference price
To 9 €9.13 * €0.06 * / 1 piece(s)
from 10 €8.43 * €0.06 * / 1 piece(s)
Content: 150 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7137261
  • 9421981
The non-sterile Peha-soft® nitrile fino from Paul Hartmann AG are made of soft, purple-coloured... more

The non-sterile Peha-soft® nitrile fino from Paul Hartmann AG are made of soft, purple-coloured nitrite rubber. The inner polymer coating makes the examination gloves easy to put on and take off, and the textured finger area provides a better grip. The highly elastic disposable gloves are particularly suitable for sensitive and latex-allergic persons, as powder and natural latex have been completely omitted. The excellent fit and durability of the Peha-Soft nitrile fino are also convincing. The ambidextrous nitrile glove can be used in all areas where people are at risk from contamination and pollution. The EN 374, Cat III. badge means that the gloves count as personal protective equipment (PPE) and may also be used for cleaning work with chemicals and disinfectants.

Peha-soft® nitrile fino Product details:
  • Latex and powder-free
  • Polymer inner coating for easy donning
  • Textured finger area for optimum grip
  • Highly elastic, particularly tear-resistant and secure
  • Excellent fit and tactile sensitivity
  • Ambidextrous wearable
  • EN 374 KAT III as PPE (Personal Protective Equipment)
  • For handling diluted disinfectants and cleaning agents
Feature: powder-free
Material: Nitrile
Design: non-sterile
Size: S, M, L, XL
Related links to "Peha-soft® nitrile fino"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Peha-soft® nitrile fino"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Hint!
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues
Content 80 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €11.74
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Sterillium® med Sterillium® med
Content 1 litre(s)
from €2.72
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
7060692 Jonosteril
from €4.90
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 Tücher Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 wipes,...
Content 24 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €3.54
Hint!
EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer EZ-IO® infusion needle, incl. stabilizer
Content 5 piece(s) (€171.27 / 1 piece(s))
€856.34
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31