REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Sterican® Standard Needles

Sterican®-Standardkanülen
€3.25 *
Content: 100 piece(s) (€0.03 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5930005
  • 4657519
Sterican® standard cannulas from B.Braun are cannulas for low-pain injection, with only minor... more

Sterican® standard cannulas from B.Braun are cannulas for low-pain injection, with only minor trauma. The cannulas are made of stainless chrome-nickel steel, which is coated with a finely dosed silicone layer, and are manufactured with a special long bevel. Sterican® standard cannulas are available in different sizes and for different indications according to need. Sterican® standard cannulas are disposable and are also suitable for the Luer/Luer lock attachment, which prevents liquids from escaping unintentionally. A practical and clear colour coding helps to recognise the different cannulas and their areas of application. The cannulas are individually and sterilely packaged. The Sterican® standard cannulas are free of latex, PVC and DEHP.

Sterican® standard cannulas Product details:
  • Sterile standard cannula 
  • Low pain injection
  • For intramuscular, intravenous or subcutaneous injections
  • Made of stainless chrome-nickel steel 
  • Finely dosed silicone coating 
  • Special facet cut 
  • Polypropylene luer-lock connector
  • Colour coding 
  • Free of latex, PVC and DEHP
  • ACCORDING to ISO 7864 and DIN 13097
  • One package contains 100 pieces
Sterican® standard cannulas Sizes:
  • 20 G, 0.90 x 40 mm, yellow
  • 21 G, 0.80 x 40 mm, green
  • 22 G, 0.70 x 30 mm, black
  • 23 G, 0.60 x 30 mm, blue
  • 23 G, 0.60 x 25 mm, blue
  • 24 G, 0.55 x 25 mm violet
  • 26 G, 0.45 x 25 mm, brown
  • 27 G, 0.40 x 20 mm, grey
Colour: black, blue, green, yellow, gray, purple, brown
Design: Default
Related links to "Sterican® Standard Needles"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Sterican® Standard Needles"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Microlance™ 3-Standardkanülen Microlance™ Standard hypodermic needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.81
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Pur-Zellin® unsteril Pur-Zellin® non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €3.99
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
Medibox® Medibox®
from €1.99
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Hint!
Laboratory and serving cups Laboratory and serving cups
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
€3.04
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Elastomull® haft blau Elastomull® haft blue
Content 1 piece(s)
from €9.26
Holzmundspatel Wooden mouth spatulas
Content 100 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €1.26
Curaplast® Sensitive Injektionspflaster Curaplast® Sensitiv band aid for injection...
Content 250 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
€9.85
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Vasco® OP Sensitive Vasco® OP Sensitive
Content 40 pair (€1.00 / 1 pair)
from €40.00
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Sterican® Safety Sicherheitsinjektionskanülen Sterican® Safety safety injection cannulas
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€16.00
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Sterican® Mix® 18 G, 1,20 x 40 mm, rot Sterican® Mix® Half Blunt Mounting Needles
Content 100 piece(s) (€0.12 / 1 piece(s))
€12.32
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Microlance™ 3-Standardkanülen Microlance™ Standard hypodermic needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.81
Leukomed ® i.v. Kanülenfixierpflaster Leukomed I.V., 6 x 8 cm
Content 50 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
€19.98
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
Sterican® Sonderkanülen, 1,2 x 40 mm stumpf Sterican® cannula blunt without bevel, 1,2 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€9.83
Peha-soft® Nitrile White, unsteril Peha-soft® Nitrile White, unsteril, 100 Piece
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.15
NOBATOP®-steril 12fach NOBATOP®-sterile 12-ply
Content 1 pair
€0.13
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
ChitoSAM 100, 7,6 cm x 122 cm Gauze Z-gefaltet, Kompresse ChitoSAM 100
from €13.95
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00