REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Sterican ® Special cannulas

Quantity Unit price Reference price
To 9 €4.97 * €0.05 * / 1 piece(s)
from 10 €4.25 * €0.04 * / 1 piece(s)
Content: 100 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7071719
  • 4656300
Sterican® Mix® 18 G are semi-blunt aspirating cannulas with 40 to 45° bevel, which are available... more

Sterican® Mix® 18 G are semi-blunt aspirating cannulas with 40 to 45° bevel, which are available with and without filter. The nature of the disposable cannula makes it suitable for preparing medicines. The cannula tube is made of stainless chrome-nickel steel and has a very smooth surface with a very fine silicone coating. The Luer-Lock attachment prevents liquids from escaping undesirably. Sterican® Mix® 18 G has an angled cut, which minimises the risk of needlestick injuries. The sterile Sterican® Mix® 18 G pull-on cannula is free of latex, PVC and DEHP. The cannulas can be easily distinguished from each other by the coloured polypropylene cone. 

Sterican® Mix® 18 G Product Details:
  • Sterile individually wrapped pull-on cannula.
  • Half blunt with 40 - 45° angle
  • For drug preparation
  • Made of stainless chrome-nickel steel
  • Smooth surface with light silicone coating
  • Luer lock attachment
  • Free of latex, PVC and DEHP
  • Coloured polypropylene coding 
Sterican® Mix® 18 G Size:
  • 18 G, 1.20 x 40 mm, pink
  • 19 G, 1.10 x 40 mm, ivory
  • 20 G, 0.90 x 70 mm, yellow
  • 21 G, 0.80 x 25 mm, green
  • 21 G, 0.80 x 50 mm, green
  • 21 G, 0.80 x 120 mm, green
  • 22 G, 0.7 x 40 mm, black
  • 23 G, 0.60 x 60 mm, blue
  • 23 G, 0.60 x 80 mm, blue
  • 25 G, 0.50 x 16 mm, orange
  • 25 G, 0.50 x 25 mm, orange
  • 25 G, 0.50 x 40 mm, orange
  • 26 G, 0.45 x 12 mm, brown
  • 27 G, 0.40 x 12 mm, grey
  • 27 G, 0.40 x 25 mm, grey
  • 27 G, 0.40 x 40 mm, grey
Colour: ivory, blue, green, yellow, gray, orange, brown, rose
Design: Default
Related links to "Sterican ® Special cannulas"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Sterican ® Special cannulas"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Microlance™ 3-Standardkanülen Microlance™ Standard hypodermic needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.81
Elastomull® haft blau Elastomull® haft blue
Content 1 piece(s)
from €9.26
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99
Vasco® OP Sensitive Vasco® OP Sensitive
Content 40 pair (€1.00 / 1 pair)
from €40.00
Gentle Skin® Premium OP-Handschuhe, puderfrei Gentle Skin® Premium surgical gloves, powder-free
Content 50 pair (€0.68 / 1 pair)
from €34.04
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Injekt®-F Solo Einmalspritzen, 1 mL Injekt® F Solo, single-use syringe, 1 mL
Content 100 piece(s) (€0.13 / 1 piece(s))
€12.60
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Wipes Vliesrolle Wipes fleece roll
Content 100 piece(s) (€0.22 / 1 piece(s))
€22.48
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Sterican® Safety Sicherheitsinjektionskanülen Sterican® Safety safety injection cannulas
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€16.00
Microlance™ 3-Standardkanülen Microlance™ Standard hypodermic needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.81
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Peha-soft® Nitrile White, unsteril Peha-soft® Nitrile White, unsteril, 100 Piece
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.15
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Einmalspritze, Injekt Luer-Lock Disposable syringes, Injekt Luer Lock
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
from €16.10
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
7704397 Disposable scalpels, stainless steel version
Content 10 piece(s) (€0.36 / 1 piece(s))
€3.55
Iso-Gard-Filter Small Iso-Gard-Filter Small
Content 50 piece(s) (€0.98 / 1 piece(s))
from €49.20
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Leukoplast® mit Schutzring Leukoplast ® with protection ring
Content 1 piece(s)
from €3.33