REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Cellulose swabs, non-sterile

€4.95 *
Content: 1000 piece(s) (€0.00 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7108727
  • 208405
  • 7093401
Nobazelltupf® are cellulose swabs on a roll that can be conveniently removed. They are suitable... more

Nobazelltupf® are cellulose swabs on a roll that can be conveniently removed. They are suitable for the preparation and follow-up of smaller injections or punctures. A perforation ensures quick and easy removal. Nobazell® swabs should be sterilised before use using a validated procedure. Nobazelltupf® is manufactured according to DIN EN ISO 15223-1 and DIN EN ISO 20417.

Nobazelltupf® Product details:
  • Non-sterile cellulose swabs
  • For pre- and post-processing of smaller injections
  • Quick and easy removal
  • Perforation
  • Sterilisable
Nobazelltupf® material:
  • Cellulose
Nobazelltupf® Size: 
  • Swab: 4.0 cm x 5.0 cm
Colour: white
Feature: dimensionally stable, disposable
Design: non-sterile
DIN-Norm: EN ISO 15223-1, EN ISO 20417
Related links to "Cellulose swabs, non-sterile"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Cellulose swabs, non-sterile"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
tg®-Schlauchverband, 20 m lang tg® tubular bandage, 20 m
Content 1 piece(s)
from €4.29
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
Medibox® Medibox®
from €1.99
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
Curaplast® Sensitive Injektionspflaster Curaplast® Sensitiv band aid for injection...
Content 250 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
€9.85
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
7117301 Meliseptol® Foam pure
Content 0.75 litre(s) (€13.07 / 1 litre(s))
from €9.80
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
hs-CRP Test hs-CRP Test
Content 10 piece(s) (€4.46 / 1 piece(s))
€44.60
LumiraDx Teststreifen CRP LumiraDx CRP test strips
Content 24 piece(s) (€1.87 / 1 piece(s))
€44.90
LumiraDx Teststreifen NT-proBNP, 12 Stück LumiraDx test strips NT-proBNP
Content 12 piece(s) (€9.54 / 1 piece(s))
€114.50
LumiraDx HbA1c test strips incl. lysis set LumiraDx HbA1c test strips incl. lysis set
Content 24 piece(s) (€2.25 / 1 piece(s))
€53.90
LumiraDx Teststreifen D-Dimer LumiraDx Teststreifen D-Dimer, 12 Piece
Content 12 piece(s) (€6.66 / 1 piece(s))
€79.90
Bacillol Zero Tissues XL, im Flowpack Bacillol Zero Tissues XL, in a flowpack
Content 80 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
from €18.04
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
Hint!
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues
Content 80 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €11.74