REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Cosmopor Steril®

€19.70 *
Content: 50 piece(s) (€0.39 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5933108
  • 9008004
  • 4302005
Cosmopor Steril® is a self-adhesive wound dressing that stands out thanks to its innovative... more

Cosmopor Steril® is a self-adhesive wound dressing that stands out thanks to its innovative design. At the heart of the dressing is a hydrophobic micro-mesh that lies directly on the wound as the first layer. This mesh has the important task of directing wound secretions quickly and efficiently into the overlying absorbent pad. While this process is taking place, the micro-mesh itself remains completely dry, reliably preventing it from sticking to the wound. This property ensures that dressing changes are painless and the wound is not subjected to any further stress. The Cosmopor Steril® absorbent pad is made of 100% pure absorbent cotton, which gives the dressing excellent drapability. It not only offers high absorbency, but also an outstanding cushioning effect that provides additional protection for the wound. The soft backing fleece is permeable to air and water vapor, which ensures good ventilation and at the same time reduces the risk of moisture build-up. The dressing is particularly kind to the skin, which is ensured by the coating with hypoallergenic polyacrylate adhesive. This adhesive minimizes the risk of allergic reactions and is suitable for patients with particularly sensitive skin. Cosmopor Steril® is ideal for post-operative wound care and for the sterile treatment of minor injuries that may occur during first aid, for example. It offers a reliable, gentle and effective solution for a variety of wound care scenarios.

Cosmopor Steril® product details:
  • Self-adhesive wound dressing
  • Stays dry, drains secretions quickly
  • 100% cotton wadding, high absorbency and cushioning effect
  • Permeable to air and water vapor
  • Soft non-woven backing for good ventilation
  • Skin-friendly thanks to polyacrylate adhesive
  • Post-operative wound care and first aid
Colour: white
Design: sterile
Related links to "Cosmopor Steril®"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Cosmopor Steril®"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Hint!
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 50 piece(s) (€0.44 / 1 piece(s))
€21.85
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Urinbecher 125 mL farblos Urine Cups 125 mL colourless
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.06
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
Holzmundspatel Wooden mouth spatulas
Content 100 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €1.26
Microlance™ 3-Standardkanülen Microlance™ Standard hypodermic needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.81
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
Leukopor® ohne Schutzring Leukopor ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€1.98 / 1 piece(s))
from €23.80
Micral-Test® Micral-Test®
Content 30 piece(s) (€1.33 / 1 piece(s))
€39.95
Curaplast® Sensitive Injektionspflaster Curaplast® Sensitiv band aid for injection...
Content 250 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
€9.85
5936007 Elastomull®
Content 20 piece(s) (€0.53 / 1 piece(s))
from €10.55
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Medibox® Medibox®
from €1.99
Microalbustix® Microalbustix®
Content 25 piece(s) (€0.81 / 1 piece(s))
€20.19
Hint!
Hansaplast® Soft Hansaplast®Soft
Content 1 piece(s)
from €13.53
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
Wundschnellverband Adhesive wound dressing
Content 50 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €5.65
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
hs-CRP Test hs-CRP Test
Content 10 piece(s) (€4.46 / 1 piece(s))
€44.60
LumiraDx Teststreifen CRP LumiraDx CRP test strips
Content 24 piece(s) (€1.87 / 1 piece(s))
€44.90
LumiraDx Teststreifen NT-proBNP, 12 Stück LumiraDx test strips NT-proBNP
Content 12 piece(s) (€9.54 / 1 piece(s))
€114.50
LumiraDx HbA1c test strips incl. lysis set LumiraDx HbA1c test strips incl. lysis set
Content 24 piece(s) (€2.25 / 1 piece(s))
€53.90
LumiraDx Teststreifen D-Dimer LumiraDx Teststreifen D-Dimer, 12 Piece
Content 12 piece(s) (€6.66 / 1 piece(s))
€79.90
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Leukoplast® Elastic Fingerpflaster Leukoplast® Elastic finger plaster - First Aid...
Content 50 piece(s) (€0.33 / 1 piece(s))
from €16.57
Hansaplast® Sensitive Hansaplast® Sensitive
Content 1 piece(s)
from €3.99
Peha-taft® latex Peha-taft® plus powder free
Content 50 pair (€0.84 / 1 pair)
€42.01
Combi-Screen® 5+Leuko PLUS Combi-Screen® 5+Leuko PLUS
Content 100 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
€22.88
Primapore Primapore
Content 50 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
from €11.55
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Lomatuell® H, steril Lomatuell® H, Paraffin Gauze Dressing
Content 10 piece(s) (€0.38 / 1 piece(s))
from €3.78
Curapor® Wundverband steril Curapor® band aid, sterile
Content 50 piece(s) (€0.62 / 1 piece(s))
€31.13
Askina® Soft steril Askina® Soft sterile
Content 50 piece(s) (€0.77 / 1 piece(s))
from €38.56
RUDADERM®-Fingerkuppenpflaster RUDAMED® fingertip plasters, small
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€6.03
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hansaplast® Wundspray 50 mL Hansaplast® spray plaster
Content 0.05 litre(s) (€97.20 / 1 litre(s))
€4.86
Hansaplast® Elastic Fingerkuppenpflaster Hansaplast® Elastic finger-tip, 44 mm x 50 mm
Content 50 piece(s) (€0.26 / 1 piece(s))
€12.95
Hitado Troponin I Hitado troponin I
Content 10 piece(s) (€2.68 / 1 piece(s))
from €26.78
Pflasterspender aluderm®-aluplast, gefüllt aluderm® aluplast dispenser, filled
Content 115 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
€17.74
aluderm®-aluplast elastisch aluderm®-aluplast elastic
Content 12 piece(s) (€0.31 / 1 piece(s))
€3.77
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50