REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

kodan® Tinktur forte

kodan® Tinktur forte, farblos
€5.68 *
Content: 0.25 litre(s) (€22.72 * / 1 litre(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Content:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5950100
  • 104005
  • 2335549
The ready-to-use Kodan tincture forte spray from Schülke is a colourless skin antiseptic and can... more

The ready-to-use Kodan tincture forte spray from Schülke is a colourless skin antiseptic and can be used before injections, punctures and surgical interventions. The Kodan tincture is not only convincing due to its fast onset of action, but also due to its excellent skin compatibility. Kodan tincture forte spray is based on propanol and can also be used for hygienic hand disinfection.

Kodan tincture forte spray Product details:
  • Ready-to-use colourless skin disinfectant. 
  • Based on propanol
  • Rapid onset of action and broad spectrum of activity
  • Excellent skin compatibility
  • Also for hygienic hand disinfection
  • Skin antiseptic before surgical interventions, injections or for wound and suture care
  • VAH-/DGHM-listed
Kodan tincture forte spray Spectrum of action: 
  • Bactericidal
  • Fungicidal
  • Limited virucidal (HBV, HIV, HCV, herpes simplex viruses)
  • Rotaviruses and adenoviruses
  • Mycobactericidal
Related links to "kodan® Tinktur forte"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "kodan® Tinktur forte"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
354230010 Softa-Man®
Content 0.1 litre(s) (€21.70 / 1 litre(s))
from €2.17
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Cleanisept® Wipes Cleanisept® Wipes
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.26
Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %, Ecoflac® Plus Sodium Chloride Infusion Solution 0,9 %,...
Content 10 piece(s) (€1.88 / 1 piece(s))
from €18.82
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Combination plugs, white, Luer-Lock Combination plugs, white, Luer-Lock
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
€8.00
Cleanisept® Wipes maxi Schnelldesinfektion Cleanisept® Wipes maxi quick disinfection
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
€7.63
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
Incidin® OxyWipe Incidin® OxyWipe
Content 100 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€16.57
Sterican® Safety Sicherheitsinjektionskanülen Sterican® Safety safety injection cannulas
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€16.00
Hansaplast® Sensitive Hansaplast® Sensitive
Content 1 piece(s)
from €3.99
230111400_1 Cool-Pack
from €10.80
Peha-taft® latex Peha-taft® plus powder free
Content 50 pair (€0.84 / 1 pair)
€42.01
Farbtafeln nach Ishihara Colour charts according to Ishihara
Content 14 piece(s) (€11.96 / 1 piece(s))
from €167.50