REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Askina ® gauze, sterile, 8-fold

Askina® Mullkompressen
€6.95 *
Content: 50 piece(s) (€0.14 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5932905
  • 9031200
  • 06874467
The sterile Askina® gauze dressings are universally applicable for wound care. The 8-fold wound... more

The sterile Askina® gauze dressings are universally applicable for wound care. The 8-fold wound dressing has folded cut edges so that it does not fray and the wound is not contaminated by edge threads. Askina® gauze dressings can also be used as ointment or medication carriers. The gauze is made of 100% cotton and is 100% chlorine-free. Askina® gauze dressings are particularly absorbent and are comfortable to wear on the skin because they are soft and permeable to air. The gauze compresses are available in different sizes.

Askina® Gauze Compresses Product Details:
  • Sterile gauze compress 
  • 8-fold laid
  • With folded cut edges
  • Absorbent, soft and permeable to air
  • High tensile strength
  • Non-fibrous
  • Chlorine-free bleached
Askina® Gauze Compress Material:
  • 100% cotton
Askina® gauze compresses Sizes:
  • 5 x 5 cm
  • 7,5 x 7,5 cm 
  • 10 x 10 cm 
Feature: absorbent, air-permeable, breathable, disposable, Non fibrous, skin-friendly
Design: sterile
DIN-Norm: DIN 61630
Related links to "Askina ® gauze, sterile, 8-fold"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Askina ® gauze, sterile, 8-fold"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
5936007 Elastomull®
Content 20 piece(s) (€0.53 / 1 piece(s))
from €10.55
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
7109018 Sterofundin® ISO Ecoflac® Plus, 500 mL
Content 10 piece(s) (€4.05 / 1 piece(s))
€40.48
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Eclipse™ Sicherheitskanülen Eclipse ™ Safety Needle
Content 100 piece(s) (€0.12 / 1 piece(s))
from €12.27
Pinzette fein geriffelt, Kunststoff Fine serrated tweezers, 12,5cm, Plastic, gray,...
Content 25 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
from €7.46
Telasorb® steril, 50x60cm, 4-fach grün 15x2 Stück Telasorb® steril, 50x60cm, 4-fold green 15x2...
Content 15 pair (€5.55 / 1 pair)
from €83.32
Atrauman 7,5 x 10cm, steril Atrauman 7,5x10cm, steril, 10 Stück
Content 10 piece(s) (€0.52 / 1 piece(s))
from €5.20
Kodan Tinktur Forte gefärbt, 250 ml Kodan tincture Forte coloured, 250 ml
Content 0.25 litre(s) (€22.52 / 1 litre(s))
€5.63
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
Introcan Safety® 3, PUR Introcan Safety® 3, PUR
Content 50 piece(s) (€1.53 / 1 piece(s))
from €76.27
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45