REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

CARDIAC T

€85.00 *
Content: 10 piece(s) (€8.50 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5944018
  • 07007302190
CARDIAC T is the only test that has an extended measuring range with a cut-off of 40 ng/l.... more

CARDIAC T is the only test that has an extended measuring range with a cut-off of 40 ng/l. Specially developed for the cobas® h 232 POC analysis system as of 07/2016, it is used for the quantitative determination of troponin T in blood. Due to its high sensitivity and specificity, cardiac troponin T is recognized as the gold standard in the diagnosis of myocardial infarction and is recommended according to the current guidelines of internal medicine. The increased sensitivity of the CARDIAC T test enables precise risk assessment and the initiation of appropriate treatment. This test offers an important decision-making aid for patient referral and enables a progression assessment by comparison with later measurements. This allows the progression of the disease to be closely monitored. The determination of the troponin T content in the blood with CARDIAC T also enables a precise assessment of the heart damage, which is of great importance for therapy planning. Thanks to its standardized procedure, CARDIAC T guarantees high reproducibility and reliability of the results. This test is therefore indispensable for accurate diagnosis and monitoring of patients with suspected acute coronary syndrome.

CARDIAC T product details:
  • For cobas® h 232
  • The only test with an extended measuring range (cut-off of 40 ng/l)
  • Quantitative determination of troponin T in the blood
  • Gold standard for the diagnosis of myocardial infarction
  • Important decision-making aid for patient referral and treatment
  • Progression assessment possible
  • Estimation of heart damage
  • Standardized procedure
  • High reproducibility and reliability
Application: Cardiac marker
Test: Troponin
Design: Device test
Related links to "CARDIAC T"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "CARDIAC T"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
CARDIAC D-Dimer CARDIAC D-Dimer for cobas h232 POC analyzer system
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
CARDIAC Control D-Dimer CARDIAC Control D-Dimer
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
CoaguChek® Pro II PT Test CoaguChek® Pro II PT Test
Content 48 piece(s) (€2.86 / 1 piece(s))
€137.40
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
5944012 CARDIAC IQC
Content 2 piece(s) (€26.15 / 1 piece(s))
€52.30
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Hint!
CoaguChek® XS PT Controls CoaguChek® XS PT Controls
Content 4 piece(s) (€4.97 / 1 piece(s))
€19.89
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
Medibox® Medibox®
from €1.99
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Arbo® H91SSG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H91SSG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.13 / 1 piece(s))
from €6.55
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
Hint!
CoaguChek® XS PT Test CoaguChek® XS PT Test
Content 48 piece(s) (€2.86 / 1 piece(s))
€137.40
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
Bacillol® Tissues Bacillol® Tissues
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.43
Kompass-Kopierpapier DIN A4 Kompass copy paper DIN A4
Content 2500 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
€41.00
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Vliesträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
CARDIAC D-Dimer CARDIAC D-Dimer for cobas h232 POC analyzer system
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
CARDIAC Control D-Dimer CARDIAC Control D-Dimer
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
5944012 CARDIAC IQC
Content 2 piece(s) (€26.15 / 1 piece(s))
€52.30
Sterican® Safety Sicherheitsinjektionskanülen Sterican® Safety safety injection cannulas
Content 100 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€16.00
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Softa-Man® ViscoRub Softa-Man® Visco Rub
Content 0.1 litre(s) (€20.40 / 1 litre(s))
from €2.04
5950033 Meliseptol® HBV-Wipes
Content 100 piece(s)
from €4.59
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
5014111 Scalpel blades figure 11
Content 100 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€16.55
cobas® click Lipide (TC-TG-HDL-LDL) Panel Gen. 2 cobas® click Lipide (TC-TG-HDL-LDL) Panel Gen. 2
Content 20 piece(s) (€7.13 / 1 piece(s))
€142.56
Peha-soft® Nitrile White, unsteril Peha-soft® Nitrile White, unsteril, 100 Piece
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.15
WESTMED® Küchenrollen, 3-lagig WESTMED® kitchen rolls, 3-ply
Content 32 piece(s) (€0.90 / 1 piece(s))
€28.68
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
LumiraDx Teststreifen D-Dimer LumiraDx Teststreifen D-Dimer, 12 Piece
Content 12 piece(s) (€6.66 / 1 piece(s))
€79.90
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86