REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

CARDIAC Pipettes

CARDIAC Pipettes
€14.00 *
Content: 20 piece(s) (€0.70 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7064154
  • 11622889190
The CARDIAC pipettes are specially developed disposable dosing syringes for use with Roche... more

The CARDIAC pipettes are specially developed disposable dosing syringes for use with Roche CARDIAC test strips. These pipettes are indispensable for acute cardiac diagnostics with the PoC system cobas h 232 and enable precise dosing of 150 µl heparinized whole blood, which is required for each test. The CARDIAC pipettes ensure that the exact amount of sample is taken from the blood collection tube, ensuring high accuracy and reproducibility of the test results. The blood sample is applied directly to the sample field of the test strips using this dosing aid, which minimizes sources of error. The CARDIAC pipettes are not only compatible with the Roche CARDIAC test strips, but also with the Roche TROP T sensitive test strips. They enable a reliable blood sample to be taken from a blood collection tube and ensure easy handling. The pipettes are provided with a marking that enables an exact dosage of the volume of 150 µl. This ensures precise transfer of the sample to the test strip.

CARDIAC Pipettes Product details:
  • Disposable dosing syringes (150 µl)
  • For acute cardiac diagnostics with cobas h 232
  • Precise collection of the sample volume from blood collection tubes
  • Minimizes sources of error when performing the test
  • Also for Roche TROP T sensitive test strips
  • Easy handling
  • Marking for exact dosing
CARDIAC Pipettes Scope of delivery:
  • 20 pipettes
Design: Accessories
Application: Cardiac marker
Related links to "CARDIAC Pipettes"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "CARDIAC Pipettes"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
CARDIAC D-Dimer CARDIAC D-Dimer for cobas h232 POC analyzer system
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
CARDIAC Control D-Dimer CARDIAC Control D-Dimer
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
CoaguChek® Pro II PT Test CoaguChek® Pro II PT Test
Content 48 piece(s) (€2.86 / 1 piece(s))
€137.40
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
Hint!
CoaguChek® XS PT Controls CoaguChek® XS PT Controls
Content 4 piece(s) (€4.97 / 1 piece(s))
€19.89
TROPT sensitive, zur qualitativen Auswertung TROPT sensitive
Content 5 piece(s) (€9.60 / 1 piece(s))
from €48.00
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
5944012 CARDIAC IQC
Content 2 piece(s) (€26.15 / 1 piece(s))
€52.30
Medibox® Medibox®
from €1.99
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 6 piece(s) (€8.15 / 1 piece(s))
from €48.87
Hint!
CoaguChek® XS PT Test CoaguChek® XS PT Test
Content 48 piece(s) (€2.86 / 1 piece(s))
€137.40
Arbo® H91SSG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H91SSG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.13 / 1 piece(s))
from €6.55
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
tg®-Schlauchverband, 20 m lang tg® tubular bandage, 20 m
Content 1 piece(s)
from €4.29
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
Kompass-Kopierpapier DIN A4 Kompass copy paper DIN A4
Content 2500 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
€41.00
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
Hint!
Baktolin® pure Baktolin® basic pure
Content 0.5 litre(s) (€4.06 / 1 litre(s))
from €2.03
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
CARDIAC D-Dimer CARDIAC D-Dimer for cobas h232 POC analyzer system
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control Roche CARDIAC POC NT-proBNP Control
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
5944019 CARDIAC Control T
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
EKG Einmal-Klebeelektroden, Blue-Sensor® VL-00-S, Vliesträger Single Use Electrodes, coated foam,...
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €7.07
CARDIAC Control D-Dimer CARDIAC Control D-Dimer
Content 2 piece(s) (€27.85 / 1 piece(s))
€55.70
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
WESTMED® Küchenrollen, 3-lagig WESTMED® kitchen rolls, 3-ply
Content 32 piece(s) (€0.90 / 1 piece(s))
€28.68
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Softa-Man® ViscoRub Softa-Man® Visco Rub
Content 0.1 litre(s) (€20.40 / 1 litre(s))
from €2.04
BUNDLE
Meliseptol® rapid Meliseptol® rapid
Content 0.25 litre(s) (€21.72 / 1 litre(s))
from €5.43
7187953 CoaguChek® Pro II PT Controls
Content 4 piece(s) (€3.99 / 1 piece(s))
€15.95
EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger, Blue-Sensor® R-00-S Single Use Electrodes, foam bracket
Content 25 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €6.93
5944012 CARDIAC IQC
Content 2 piece(s) (€26.15 / 1 piece(s))
€52.30
cobas® click Lipide (TC-TG-HDL-LDL) Panel Gen. 2 cobas® click Lipide (TC-TG-HDL-LDL) Panel Gen. 2
Content 20 piece(s) (€7.13 / 1 piece(s))
€142.56
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
LumiraDx Teststreifen D-Dimer LumiraDx Teststreifen D-Dimer, 12 Piece
Content 12 piece(s) (€6.66 / 1 piece(s))
€79.90
Meliseptol® pure, surface disinfection Meliseptol® pure, surface disinfection
Content 0.25 litre(s) (€22.16 / 1 litre(s))
from €5.54
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
Hint!
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues
Content 80 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €11.74
Hint!
mikrozid® universal wipes, green line mikrozid® universal wipes, green line
Content 114 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €9.31
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50