REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Sterican® Mix® Half Blunt Mounting Needles

Sterican® Mix® 18 G, 1,20 x 40 mm, rot
€12.32 *
Content: 100 piece(s) (€0.12 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7179071
  • 455040001
Sterican® Mix® 18 G from B.Braun are semi-blunt aspirating cannulas with 40 to 45° bevel, which... more

Sterican® Mix® 18 G from B.Braun are semi-blunt aspirating cannulas with 40 to 45° bevel, which are available with and without filter. The nature of the disposable cannula makes it suitable for preparing medicines. The cannula tube is made of stainless chrome-nickel steel and has a very smooth surface with a very fine silicone coating. The Luer-Lock attachment prevents liquids from escaping undesirably. Sterican® Mix® 18 G has an angled cut, which minimises the risk of needlestick injuries. The sterile Sterican® Mix® 18 G pull-on cannula is free of latex, PVC and DEHP. The cannulas can be easily distinguished from each other by the coloured polypropylene cone. 

Sterican® Mix® 18 G Product Details:
  • Sterile individually wrapped pull-on cannula.
  • Half blunt with 40 - 45° angle
  • For drug preparation
  • Made of stainless chrome-nickel steel
  • Smooth surface with light silicone coating
  • Luer lock attachment
  • Free of latex, PVC and DEHP
  • Coloured polypropylene coding 
Sterican® Mix® 18 G Size:
  • G 18 1.20 x 40 mm, red
Colour: red
Design: sterile, Default
Related links to "Sterican® Mix® Half Blunt Mounting Needles"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Sterican® Mix® Half Blunt Mounting Needles"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
Hint!
Saugkompressen, steril Absorbent compresses, Sterile
Content 25 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
from €3.88
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hint!
7098112 Disposable carrying protection sheet
Content 100 piece(s) (€0.33 / 1 piece(s))
from €32.85
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
ChitoSAM 100, 7,6 cm x 122 cm Gauze Z-gefaltet, Kompresse ChitoSAM 100
from €13.95
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Sterican® Sonderkanülen, 1,2 x 40 mm stumpf Sterican® cannula blunt without bevel, 1,2 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€9.83
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Telasorb® steril, 50x60cm, 4-fach grün 15x2 Stück Telasorb® steril, 50x60cm, 4-fold green 15x2...
Content 15 pair (€5.55 / 1 pair)
from €83.32
Atrauman 7,5 x 10cm, steril Atrauman 7,5x10cm, steril, 10 Stück
Content 10 piece(s) (€0.52 / 1 piece(s))
from €5.20