REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Vasco® OP Sensitive

Vasco® OP Sensitive
Quantity Unit price Reference price
To 3 €47.33 * €1.18 * / 1 pair
from 4 €43.69 * €1.09 * / 1 pair
Content: 40 pair

Prices plus VAT plus shipping costs

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5405360
  • 6081002
Vasco® OP Sensitive are powder-free latex surgical gloves which, thanks to their fully... more

Vasco® OP Sensitive are powder-free latex surgical gloves which, thanks to their fully anatomical fit and micro-roughening, not only offer a particularly high level of fit, but also excellent tactile sensitivity and an exceptional wet grip. The gloves support safe instrument guidance, which makes them particularly important when used during operations or minor procedures. The synthetic inner coating and rolled edge make it easy for the user to put on and take off. The natural latex gloves are sterilely packed in pairs and have a marking (left / right).

Vasco® OP Sensitive Product details:
  • Powder-free, sterile surgical gloves
  • Synthetic inner coating 
  • Free from thiuram
  • Fully anatomical fit with rolled cuff
  • Micro-rough surface
  • Good sense of touch and very good wet grip
  • Made of natural latex
  • Folded cuff facilitates donning of gloves and sterile conditions
  • Packed in pairs, sterile and labelled
  • PPE Cat. III / EN 455 1-4 / ISO 10282, 10993, 11137 / EN 420 / EN 374 1-3 / EN 16523 / EN 388
Colour: cream colour
Material: Latex
Size: 6, 6,5, 7, 7,5, 8, 8,5
Related links to "Vasco® OP Sensitive"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Vasco® OP Sensitive"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Elastomull® haft blau Elastomull® haft blue
Content 1 piece(s)
from €9.26
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Pur-Zellin® unsteril Pur-Zellin® non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €3.99
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Elastomull® haft rot Elastomull® haft red
Content 1 piece(s)
from €14.10
Leukoplast® Soft injection plasters, 1.9 cm x 4 cm Leukoplast® Soft injection plasters, 1.9 cm x 4 cm
Content 500 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
€13.20
5932374 Hartmann Foliodrape® OP Aperture Sheets
Content 40 piece(s) (€1.04 / 1 piece(s))
from €41.42
Vala®Clean roll Vala® Clean roll
Content 175 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €11.57
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Curapor® Wundverband steril Curapor® band aid, sterile
Content 50 piece(s) (€0.62 / 1 piece(s))
€31.13
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
5520135 zetBox® Multi purpose tissues
Content 30 piece(s) (€1.86 / 1 piece(s))
€55.79
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
kodan® Tinktur forte, farblos kodan® Tinktur forte
Content 0.25 litre(s) (€22.72 / 1 litre(s))
from €5.68
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Hint!
Baktolin® pure Baktolin® basic pure
Content 0.5 litre(s) (€4.06 / 1 litre(s))
from €2.03
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
Idealbinde Ideal Bandage
Content 10 piece(s) (€2.64 / 1 piece(s))
from €26.40
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Rolta® soft Rolta® soft, non-sterile, individually
Content 6 piece(s) (€1.14 / 1 piece(s))
from €6.82
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Kodan Tinktur Forte gefärbt, 250 ml Kodan tincture Forte coloured, 250 ml
Content 0.25 litre(s) (€22.52 / 1 litre(s))
€5.63
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
7704809 Eppendorf Conical Tubes, sterile, pyrogen-,...
Content 200 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
from €74.20
ITLC-SG Chromatography Paper ITLC-SG Chromatography Paper
Content 50 piece(s) (€15.96 / 1 piece(s))
€798.00
Vacutainer® Safety-Lok™ Blutentnahme-Set Vacutainer® Safety-Lok™ Blood Collection Set
Content 50 piece(s) (€0.73 / 1 piece(s))
from €36.40
RUDAPLAST® Standard Fixation plaster, standard
Content 12 piece(s) (€1.65 / 1 piece(s))
from €19.78
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Braunoderm® Braunoderm®
Content 0.25 litre(s) (€28.00 / 1 litre(s))
from €7.00
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
290172101 neoLab waste bags (PP), autoclavable, 60 x 80 cm
Content 500 piece(s) (€0.78 / 1 piece(s))
€391.60
Sterican® Sonderkanülen, 1,2 x 40 mm stumpf Sterican® cannula blunt without bevel, 1,2 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€9.83
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
PE-Überziehschuhe, blau PE overshoes, blue
Content 10 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
€0.52