REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Lomatuell® H, Paraffin Gauze Dressing

Lomatuell® H, steril
€3.78 *
Content: 10 piece(s) (€0.38 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Incoming goods

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7025623
  • 23314
  • 8534913
Lomatuell® H is a sterile and ready-to-use mesh tulle impregnated with white Vaseline. The mesh... more

Lomatuell® H is a sterile and ready-to-use mesh tulle impregnated with white Vaseline. The mesh is covered on both sides with glassine paper. Lomatuell® H is used for the gentle treatment of superficial wounds, such as burns, dressings after skin transplants and dermatological indications or postoperatively in plastic surgery. The ready-to-use mesh tulle promotes exudate drainage and protects against adhesions; at the same time, the mesh tulle supports the natural healing process. Lomatuell® H can be cut to the desired and required size. 

Lomatuell® H product details:
  • Sterile, ready-to-use mesh tulle
  • Impregnated with white Vaseline
  • For the gentle treatment of wounds
  • Promotes exudate drainage
  • Protects against adhesions
  • Supports the natural healing process
Lomatuell® H material:
  • Carrier material: Wide-meshed knitted tulle, 100 % cotton
  • Ointment composition: White vaseline according to DAB; individually sealed, sterilised (gamma radiation)
Lomatuell® H Sizes:
  • 5 x 5 cm 
  • 10 x 10 cm
Feature: disposable, does not stick, Not wound-adhesive, skin-friendly
Design: ready for use, sterile
Related links to "Lomatuell® H, Paraffin Gauze Dressing"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Lomatuell® H, Paraffin Gauze Dressing"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Wundschnellverband Adhesive wound dressing
Content 50 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €5.65
Curapor® Wundverband steril Curapor® band aid, sterile
Content 50 piece(s) (€0.62 / 1 piece(s))
€31.13
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Leukotape® K, 5 cm x 5 m Leukotape® K, 5 cm x 5 m
Content 1 piece(s)
from €10.31
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
Microlance™ 3-Standardkanülen Microlance™ Standard hypodermic needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.81
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
octenisept®, farblos 50 mL octenisept® 50 mL
Content 0.05 litre(s) (€161.00 / 1 litre(s))
from €8.05
YPSIFIX® Fixierbinde YPSIFIX® fixation bandage
Content 20 piece(s) (€0.51 / 1 piece(s))
from €10.26
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
Softasept® N Softasept® N
Content 0.25 litre(s) (€23.80 / 1 litre(s))
from €5.95
Hint!
Saugkompressen, steril Absorbent compresses, Sterile
Content 25 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
from €3.88
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Leukostrip, 76 x 6,4 mm Leukostrip
Content 30 piece(s) (€1.19 / 1 piece(s))
from €35.55
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
Elastomull® haft rot Elastomull® haft red
Content 1 piece(s)
from €14.10
Rolta® soft Rolta® soft, non-sterile, individually
Content 6 piece(s) (€1.14 / 1 piece(s))
from €6.82
Hint!
Hansaplast® Soft Hansaplast®Soft
Content 1 piece(s)
from €13.53
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
HERZmed®ALU FLEX3 Halterung HERZmed®ALU FLEX3 Mounting bracket
Content 1 piece(s)
€55.00
hs-CRP Test hs-CRP Test
Content 10 piece(s) (€4.46 / 1 piece(s))
€44.60
LumiraDx Teststreifen CRP LumiraDx CRP test strips
Content 24 piece(s) (€1.87 / 1 piece(s))
€44.90
LumiraDx Teststreifen NT-proBNP, 12 Stück LumiraDx test strips NT-proBNP
Content 12 piece(s) (€9.54 / 1 piece(s))
€114.50
LumiraDx HbA1c test strips incl. lysis set LumiraDx HbA1c test strips incl. lysis set
Content 24 piece(s) (€2.25 / 1 piece(s))
€53.90
LumiraDx Teststreifen D-Dimer LumiraDx Teststreifen D-Dimer, 12 Piece
Content 12 piece(s) (€6.66 / 1 piece(s))
€79.90
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Combi-Screen® 5+Leuko PLUS Combi-Screen® 5+Leuko PLUS
Content 100 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
€22.88
Cosmopor Steril® Cosmopor Steril®
Content 25 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
from €9.96
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Hitado Troponin I Hitado troponin I
Content 10 piece(s) (€2.68 / 1 piece(s))
from €26.78
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
Urgotül®, 10 x 10 cm Urgotül®, 10 x 10 cm
Content 10 piece(s) (€6.21 / 1 piece(s))
€62.12