REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Vasco® Sensitive

Vasco® Sensitive
Quantity Unit price Reference price
To 9 €7.71 * €0.08 * / 1 piece(s)
from 10 €6.94 * €0.07 * / 1 piece(s)
Content: 100 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Size:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5940348
  • 6067526
Vasco® Sensitive are highly elastic, non-sterile examination gloves made of natural latex,... more

Vasco® Sensitive are highly elastic, non-sterile examination gloves made of natural latex, specially developed for sensitive users. Powder-free and with a synthetic inner coating for easy donning, they are extremely comfortable to wear. The gloves are thiuram-free and fit both hands. Thanks to their rolled edge and micro-rough surface, they ensure high tactile sensitivity and a secure grip. They meet the strict requirements of DIN EN 455 and have been tested for viral penetration in accordance with ASTM 1671-07 and EN 473-3. Vasco® Sensitive come in practical dispenser boxes of 100 pieces.

Vasco® Sensitive product details:
  • Non-sterile examination gloves made from highly elastic natural latex
  • Powder-free and thiuram-free
  • With synthetic inner coating for easy donning
  • Free from
  • Ambidextrous fit
  • Easy to put on due to inner coating
  • rolled edge
  • Color: white
  • Micro-rough surface
  • High tactile sensitivity and grip safety
  • AQL 1.5 (tightness)
  • Tested according to ASTM 1671-07 (viral penetration) and EN 473-3
  • Complies with DIN EN 455
  • Dispenser box of 100 pieces
Feature: powder-free
Material: Latex
Design: non-sterile
Size: 5-6, 6-7, 7-8, 8-9, 9-10
Related links to "Vasco® Sensitive"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Vasco® Sensitive"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterican®-Standardkanülen Sterican® Standard Needles
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.98
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99
Hint!
Roche CARDIAC POC NT-proBNP Roche CARDIAC POC NT-proBNP
Content 10 piece(s) (€16.95 / 1 piece(s))
€169.50
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 100 piece(s) (€0.37 / 1 piece(s))
€36.50
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
Hint!
Laboratory and serving cups Laboratory and serving cups
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
€3.04
Arbo® H91SSG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H91SSG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.13 / 1 piece(s))
from €6.55
CARDIAC Pipettes CARDIAC Pipettes
Content 20 piece(s) (€0.70 / 1 piece(s))
€14.00
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
TROPT sensitive, zur qualitativen Auswertung TROPT sensitive
Content 5 piece(s) (€9.60 / 1 piece(s))
from €48.00
WESTMED® Küchenrollen, 3-lagig WESTMED® kitchen rolls, 3-ply
Content 32 piece(s) (€0.90 / 1 piece(s))
€28.68
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
Zellstoff ungebleicht Unbleached Cellulose
Content 5 kilogramme (€1.99 / 1 kilogramme)
from €9.94
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
Hint!
Combur9 Test® Combur9 Test®
Content 50 piece(s) (€0.44 / 1 piece(s))
€21.85
7148461 Meliseptol® Wipes sensitive
Content 60 piece(s)
from €7.34
Hint!
CARDIAC T CARDIAC T
Content 10 piece(s) (€8.50 / 1 piece(s))
€85.00
Kompass-Kopierpapier DIN A4 Kompass copy paper DIN A4
Content 2500 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
€41.00
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
BODE X-Wipes basic Vliesrollen BODE X-Wipes basic fleece rolls
Content 540 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
€42.70
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
Baktolin® sensitive Baktolin® sensitive
Content 0.5 litre(s) (€5.54 / 1 litre(s))
from €2.77
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Pipettenspitzen Pipette tips
Content 1000 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €11.46
Leukopor® ohne Schutzring Leukopor ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€1.98 / 1 piece(s))
from €23.80
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
Sterillium® Sterillium®
Content 0.1 litre(s) (€20.20 / 1 litre(s))
from €2.02
WESTMED ® Latex Examination Gloves WESTMED ® Latex Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.50
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
Vinyl-Handschuhe, puderfrei Vinyl Examination Gloves, unpowdered
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.11
Peha-soft® Nitrile White, unsteril Peha-soft® Nitrile White, unsteril, 100 Piece
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.15
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 Tücher Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues, 24 wipes,...
Content 24 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €3.54
Hint!
Bacillol® Oxy Tissues Desinfektionstücher Bacillol® Oxy Tissues disinfectant wipes
Content 100 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
from €22.89
WESTMED® Toilettenpapier, 3-lagig WESTMED® toilet paper, 3-ply, 250 sheets,...
Content 80 piece(s) (€0.55 / 1 piece(s))
€44.22
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
Incidin™ Alcohol Wipes Incidin™ Alcohol Wipes
Content 600 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
€66.29
Leukostrip, 76 x 6,4 mm Leukostrip
Content 30 piece(s) (€1.19 / 1 piece(s))
from €35.55
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
Vasco® Guard long Vasco® Guard long
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €10.35
mikrozid® AF wipes mikrozid® AF wipes
Content 150 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €7.38
Vasco® Nitril light Vasco® Nitril light
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €9.05
TROPT sensitive, zur qualitativen Auswertung TROPT sensitive
Content 5 piece(s) (€9.60 / 1 piece(s))
from €48.00
Leukoplast® mit Schutzring Leukoplast ® with protection ring
Content 1 piece(s)
from €3.33
Leukofix® Leukofix ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€4.79 / 1 piece(s))
from €57.43
zetForm® Falthandtücher, Tissue, 2-lagig zetForm ® folded towels, tissue, 2-ply, 23.5 x...
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €29.99