REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

SpeedBlocks Head Immobilizer Starter Pack

€178.20 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7068603
  • 983090
The SpeedBlocks™ head fixation starter pack offers an innovative solution for the safe... more

The SpeedBlocks™ head fixation starter pack offers an innovative solution for the safe immobilization of the head during medical examinations and treatments. With its unique multi-axis system and direct access to the ears, it enables optimal communication and diagnosis while being easy to use. Thanks to its adaptability in all axes, the SpeedBlocks™ system adapts effortlessly to different head sizes and injuries. Pre-attached head and chin straps minimize the risk of loss, while the reliable locking mechanism with quick-release device ensures safe use. It is also suitable for patients aged 2 and over and offers maximum comfort. Another advantage of the SpeedBlocks™ system is the ease of cleaning and hygiene. The absence of Velcro straps on the base block and replaceable positioning pads make the system easy to clean. With a decontamination efficiency of over 99%, maximum cleanliness is guaranteed. In addition, the SpeedBlocks™ system is lightweight and radiolucent, CT and MRI scan compatible and latex-free. The starter package includes a block set, a universal carrier and two sets of pads, providing a comprehensive solution for head fixation.

SpeedBlocks™ head fixation, starter pack Product details: 
  • SpeedBlocks™ head immobilization starter pack
  • Innovative solution for safe head immobilization
  • Multi-axis system enables optimal communication and diagnosis
  • Easily adapts to different head sizes and injuries
  • Offers safe use and maximum comfort
  • Easy to clean
  • Radiolucent, CT and MRI scan compatible
  • Latex-free
  • Includes block set, universal carrier and two sets of pads
SpeedBlocks™ head fixation, starter package Scope of delivery:
  • SpeedBlocks head fixation
  • Block set
  • Universal support
  • 2x sets of pads
Related links to "SpeedBlocks Head Immobilizer Starter Pack"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "SpeedBlocks Head Immobilizer Starter Pack"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

BaXstrap Immobilisations-Set 3, mit Gurtspinne
BaXstrap Spineboard - die Patiententrage für den Rettungsdienst
SpeedBlocks™ Kopffixierung, Starter-Paket
Gurtspinne für BaXstrap Spineboard
Stifneck Select, 4-fach verstellbar für Erwachsene
€657.00 * Instead of €688.10 *
Price for all:
Ready to ship today
Open bundle
An error occurred while saving the bundle configuration.
SpeedBlocks Head Immobilizer Starter Pack
- Laerdal Medical GmbH -   €178.20 *
Spider Straps for BaXstrap®
- Spencer Italia S.r.L. -   €119.00 *
Stifneck Select Collar, 4-way adjustable for adults
- Laerdal Medical GmbH -   €12.90 *
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Einmal-EKG-Elektrode für Erwachsene, Wet-Gel, 45 mm Disposable ECG electrode for adults, wet gel,...
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€9.50
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode Liquid Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, 50 mm Ø, Liquid Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, Ø 40 mm, Solid-Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, Ø 40 mm, Solid-Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
 Rescue Trade disposable sheet, measuring 200 x 100 cm Rescue Trade disposable sheet, measuring 200 x...
Content 225 piece(s) (€0.67 / 1 piece(s))
€150.00
Foxseal™ Chest Seal FoxsealT Chest Seal Thorax plaster, without valve
Content 2 piece(s) (€12.10 / 1 piece(s))
€24.20
Einmal-Vlieslaken 210 x 80 cm, blau Disposable fleece sheet 210 x 80 cm, blue
Content 225 piece(s) (€0.68 / 1 piece(s))
€154.00
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
Hint!
BUNDLE
Microcuff Endotracheal tube for neonates/children Microcuff Endotracheal tube for neonates/children
Content 10 piece(s) (€15.00 / 1 piece(s))
€150.00
7704397 Disposable scalpels, stainless steel version
Content 10 piece(s) (€0.36 / 1 piece(s))
€3.55
Aufkleber für Anbruchdatum Sticker for opening date
Content 20 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €0.29
Latex household gloves, yellow Latex household gloves, yellow
Content 12 pair (€0.70 / 1 pair)
€8.43
NOBAHAFT® fein NOBAHAFT ® fine, white
Content 1 piece(s)
from €5.80