REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Disposable patients pillow, 40 x 40 cm

Disposable patients pillow, 40 x 40 cm
Preis auf Anfrage
Content: 2 piece(s)

Ready to ship today

Preis anfragen
Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7120142
  • LAD4040
The disposable patient cushions offer a practical and hygienic solution for the medical sector.... more

The disposable patient cushions offer a practical and hygienic solution for the medical sector. Each cushion measures 40 cm x 40 cm and is supplied in a pack of two cushions. The cover of the cushions is made of high-quality non-woven fabric, which provides a soft and comfortable surface. The white color gives the cushions a clean and neutral aesthetic that blends well into any medical environment. The filling of the pillows is made from recycled material, which is not only environmentally friendly, but also provides a comfortable and supportive lying position. Each pillow weighs 175 g and is filled with a polyester filling that is both soft and dimensionally stable. To ensure maximum hygiene, the pillows are individually wrapped. This individual packaging enables easy storage and removal as well as clean handling in a medical environment.

Disposable patient cushion, 40 cm x 40 cm Product details: 
  • Disposable patient cushions (2 pieces)
  • Cover made of non-woven fabric
  • Color: white
  • Filling made of recycled material (polyester) 
  • Individually and hygienically packed
  • Weight: 175g per cushion
Related links to "Disposable patients pillow, 40 x 40 cm"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Disposable patients pillow, 40 x 40 cm"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Hint!
7098112 Disposable carrying protection sheet
Content 100 piece(s) (€0.33 / 1 piece(s))
from €32.85
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Einmal-Kissenbezüge Disposable pillow case
Content 100 piece(s) (€0.30 / 1 piece(s))
€30.00
Hint!
RUDAMED®-classic Adhesive wound dressing, Standard
Content 1 piece(s)
from €4.08
Hint!
Leukosilk® mit Schutzring Leukosilk ® with protective ring
Content 1 piece(s)
from €3.49
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
Sterican ® Special cannulas Sterican ® Special cannulas
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €3.89
TPAK discharge puncture needle 14G TPAK discharge puncture needle 14G
Content 1 piece(s)
€19.90
Einmal-Trageschutzlaken, 100 x 200 cm Disposable protective sheets, 100 x 200 cm
Content 100 piece(s) (€0.53 / 1 piece(s))
€53.33
Jonhy Wee Unisex Pinkelbeutel Jonhy Wee Unisex Pee Bag
Content 3 piece(s) (€1.28 / 1 piece(s))
€3.84
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Reference™ OP-Handschuh einzeln Reference™ Surgical Glove
Content 1 pair
from €0.93
Manuplast® Manuplast® examination gloves
Content 100 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
€1.72
5001021 Single-Use eartips for IRT 4520
Content 40 piece(s) (€0.24 / 1 piece(s))
€9.75
Arbo® H93SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H93SG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.12 / 1 piece(s))
from €6.24
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
5940044 Combur10 Test®
Content 100 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
€39.50
Hint!
Electrode contact spray, private brand Electrode contact spray, private brand
Content 0.25 litre(s) (€11.52 / 1 litre(s))
from €2.88
Hint!
Laboratory and serving cups Laboratory and serving cups
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
€3.04
Hint!
ES-Compresses, non-sterile ES-Compresses, non-sterile
Content 100 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €2.68
ES-Kompressen, steril, 8-fach ES-Compresses, sterile
Content 25 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
from €4.28
Gazin® Mullkompressen Gazin® Gauze Dressings, sterilizable, 8-ply
Content 100 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €2.49
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
7109018 Sterofundin® ISO Ecoflac® Plus, 500 mL
Content 10 piece(s) (€4.05 / 1 piece(s))
€40.48
7034752 Disposable tweezers, value added package
Content 50 piece(s) (€0.22 / 1 piece(s))
€10.83
CoaguChek® XS PT Test CoaguChek® XS PT Test
Content 24 piece(s) (€4.10 / 1 piece(s))
€98.38
Hitado Strep A Hitado Strep A
Content 20 piece(s) (€1.23 / 1 piece(s))
from €24.51
Askina® Schlinggazetupfer, unsteril Askina ® loop gauze swab, non-sterile, size of...
Content 1000 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€62.16
Askina® Schlinggazetupfer, steril, pflaumengroß Askina ® loop gauze swab, sterile, size of a plum
Content 20 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
€5.50
Defix Einmal-Nierenschalen weiß Defix disposable-kidney bowls white
Content 100 piece(s) (€0.27 / 1 piece(s))
€27.23