REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Leukoplast® waterproof with protective ring, 2,50 cm x 5 m

€61.34 *
Content: 12 piece(s) (€5.11 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Incoming goods

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5936034
  • 0232200
  • 0626159
Leukoplast® waterproof is a robust, white fixation plaster that is particularly suitable for... more

Leukoplast® waterproof is a robust, white fixation plaster that is particularly suitable for applications where reliable fixation is required even when exposed to water. It consists of a tensile viscose backing and is coated with a rubber-resin adhesive that provides immediate and permanent adhesion, even under heavy loads. The plaster adheres securely to normally sensitive skin and remains firmly in place even when it comes into contact with water. Leukoplast® waterproof can be easily torn off by hand to the desired length, eliminating the need for scissors. This non-sterile plaster is ideal for situations where a waterproof fixation is required and allows easy and safe application without complications.

Leukoplast® waterproof product details:
  • Non-sterile waterproof fixation plaster
  • Ideally suited for exposure to water
  • Secure and firm hold
  • Strong immediate and permanent adhesive strength
  • For normally sensitive skin
  • Even under heavy strain
  • Easy to tear off with the hands
  • White
Leukoplast® waterproof material:
  • Viscose carrier
  • Rubber resin adhesive
Leukoplast® waterproof Sizes:
  • 2.50 cm x 5 m - 12 pieces
Colour: white
Feature: air-permeable, disposable, latex-free, skin-friendly, tensile strength, water-resistant, water vapour permeable
Design: non-sterile, normal skin, water-repellent, with protective ring
Related links to "Leukoplast® waterproof with protective ring, 2,50 cm x 5 m"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Leukoplast® waterproof with protective ring, 2,50 cm x 5 m"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Wundschnellverband Adhesive wound dressing
Content 50 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €5.65
7050211 Cleartest® Troponin
Content 5 piece(s) (€4.37 / 1 piece(s))
€21.87
Combur5 Test® HC Combur5 Test® HC
Content 10 piece(s) (€0.75 / 1 piece(s))
€7.50
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Peha-haft® Peha-haft®
Content 1 piece(s)
€5.08
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Lenkideal® Lenkideal®
Content 10 piece(s) (€0.96 / 1 piece(s))
from €9.55
RUDAPLAST®, Standard RUDAPLAST® Fixation plaster, standard
Content 10 piece(s) (€0.50 / 1 piece(s))
from €5.00
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
7089351 Isotonic sodium chloride solution
Content 10 piece(s) (€1.49 / 1 piece(s))
from €14.90
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
YPSIPLAST® Pflastersortiment robust YPSIPLAST® robust variety of adhesives
Content 50 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
€8.21
7082663 Wooden mouth spatulas sterile
Content 50 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€3.10
Peha-haft®, 6 cm x 4 m Peha-haft®, 6 cm x 4 m
Content 1 piece(s)
€2.91
7082663 Wooden mouth spatulas sterile
Content 50 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€3.10
Atrauman 7,5 x 10cm, steril Atrauman 7,5x10cm, steril, 10 Stück
Content 10 piece(s) (€0.52 / 1 piece(s))
from €5.20
Meliseptol® pure, surface disinfection Meliseptol® pure, surface disinfection
Content 0.25 litre(s) (€22.16 / 1 litre(s))
from €5.54
RUDASILK® Fixierpflaster, weiß RUDASILK® Fixation Plaster, white
Content 1 piece(s)
€2.49
Manschette NG Cuff NG
€92.00
Combur5 Test® HC Combur5 Test® HC
Content 10 piece(s) (€0.75 / 1 piece(s))
€7.50
7704397 Disposable scalpels, stainless steel version
Content 10 piece(s) (€0.36 / 1 piece(s))
€3.55
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
7135066 Scissors, surgical, straight
Content 25 piece(s) (€2.03 / 1 piece(s))
from €50.79
Grassolind®, steril Grassolind®, sterile
Content 30 piece(s) (€0.63 / 1 piece(s))
from €18.87
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Peha-haft® Peha-haft®
Content 1 piece(s)
€5.08
Universalbinde Universal bandage
Content 10 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €2.47
Lenkideal® Lenkideal®
Content 10 piece(s) (€0.96 / 1 piece(s))
from €9.55
YPSIFIX® Fixierbinde YPSIFIX® fixation bandage
Content 20 piece(s) (€0.51 / 1 piece(s))
from €10.26
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Gauze swab, non-sterile Gauze swab, non-sterile
Content 250 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €7.71
Pagasling® Schlinggazetupfer, unsteril Pagasling® Twisted sponges, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.03 / 1 piece(s))
from €34.79
Wundschnellverband Adhesive wound dressing
Content 50 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €5.65