REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam layer

Arbo® H34SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger
Quantity Unit price Reference price
To 9 €4.57 * €0.15 * / 1 piece(s)
from 10 €4.25 * €0.14 * / 1 piece(s)
Content: 30 piece(s)

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Charateristic:

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7123560
  • 31194621
The Arbo® H34SG ECG disposable adhesive electrodes offer reliable and precise measurements. With... more

The Arbo® H34SG ECG disposable adhesive electrodes offer reliable and precise measurements. With a diameter of 45 mm and an Ag/AgCI sensor with liquid gel, they ensure excellent conductivity. The push button makes them easy to use, while the foam backing makes them comfortable to wear. The disposable electrodes are water-resistant, radiotranslucent and suitable for CT and MRI up to 3.0 Tesla. With an application time of up to 72 hours, they offer long-lasting performance, and the very strong adhesive force ensures minimal movement artifacts for precise ECG recordings.

Arbo® H34SG ECG disposable adhesive electrodes, foam carrier Product details: 
  • Disposable electrode with liquid gel, Ag/AgCI sensor Ø 45 mm
  • With push button
  • Made of foam
  • Can be used for up to 72 hours
  • Shower and water resistant
  • X-ray translucent and suitable for CT and MRI up to 3.0 Tesla
  • Very good conductivity due to very strong adhesive force
  • No movement artefacts
Support material: Foam
Gel type: Liquid Gel
Related links to "Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam layer"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam layer"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, Ø 40 mm, Solid-Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, Ø 40 mm, Solid-Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Arbo® H91SSG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H91SSG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.13 / 1 piece(s))
from €6.55
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
Arbo® H124SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H124SG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
from €6.85
Arbo® H34LG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H34LG, with foam layer
Content 300 piece(s) (€0.22 / 1 piece(s))
€64.78
Arbo® H93SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, H93SG, with foam layer
Content 50 piece(s) (€0.12 / 1 piece(s))
from €6.24
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
7109018 Sterofundin® ISO Ecoflac® Plus, 500 mL
Content 10 piece(s) (€4.05 / 1 piece(s))
€40.48
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
Discardit™ II Einmalspritzen Discardit™ II Single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
from €5.20
Bacillol® 30 Sensitive Tissues Desinfektionstücher Bacillol® 30 Sensitive Tissues Disinfectant...
Content 40 piece(s) (€0.27 / 1 piece(s))
€10.99
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
Askina® Mullkompressen Askina ® gauze, sterile, 8-fold
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €4.71
Accu-Chek® Aviva Teststreifen Accu-Chek ® Aviva test strips
Content 50 piece(s) (€0.48 / 1 piece(s))
€24.05
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Cutasept® F, farblos Cutasept® F
Content 0.05 litre(s) (€44.40 / 1 litre(s))
from €2.22
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, Ø 40 mm, Solid-Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, Ø 40 mm, Solid-Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Hint!
WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets WESTMED® folded tissues, V-fold, 20 x 160 sheets
Content 3200 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €22.05
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.87
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
Leukomed ® i.v. Kanülenfixierpflaster Leukomed I.V., 6 x 8 cm
Content 50 piece(s) (€0.40 / 1 piece(s))
€19.98
WESTMED ® EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €2.79
WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes, foam layer WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €2.79
WESTMED ® EKG Einmal-Elektroden, Vliesträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Arbo® H92SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 50 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €5.21
LumiraDx Teststreifen NT-proBNP, 12 Stück LumiraDx test strips NT-proBNP
Content 12 piece(s) (€9.54 / 1 piece(s))
€114.50
WESTMED® couch cover rolls WESTMED® couch cover rolls
Content 9 piece(s) (€3.24 / 1 piece(s))
from €29.15
Unistik® 3, 21 G orange Unistik® 3 Extra, 21 G, orange
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.69
Ultraschallgel Ultrasound gel
from €1.45
WESTMED ® WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €3.25
Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
NOBATOP®-steril Wound compress, sterile
Content 50 pair (€0.03 / 1 pair)
from €1.73
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Einmal-EKG Klebeelektrode, Schaumstoffträger mit Carbondruckknopf Foam electrode with carbon push button
Content 1000 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
€64.91
7182951 Beurer test strips, individually packed
Content 50 piece(s) (€0.45 / 1 piece(s))
€22.50
Blue-Sensor® SP-00-S EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Blue-Sensor® SP-00-S ECG disposable adhesive...
Content 50 piece(s) (€0.24 / 1 piece(s))
from €11.80
Hint!
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.88
Hint!
WESTMED ® WESTMED® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.09
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Schaumstoffträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.19 / 1 piece(s))
from €5.69
Blue-Sensor® VLC-00-S EKG Einmal-Klebeelektroden, Vliesträger Blue Sensor ® VLC-00-S ECG disposable adhesive...
Content 25 piece(s) (€0.54 / 1 piece(s))
from €13.45
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
Arbo® H98LG EKG Einmal-Klebeelektroden, Vliesträger Arbo® H98LG single-use ECG electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.20 / 1 piece(s))
€5.99