REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

PP Premium Plus smock yellow, EN 14126, size XL

Vlies-Infektionsschutzkittel, gelb, Gr. XL
€89.00 *
Content: 100 piece(s) (€0.89 * / 1 piece(s))

Prices plus VAT plus shipping costs

Ready to ship today

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7144695
  • 25305544
The fleece infection control gown premium plus in yellow and size XL offers first-class... more

The fleece infection control gown premium plus in yellow and size XL offers first-class protection against infectious agents in accordance with EN 14126:2003. The PE lamination on the arms and front ensures an effective barrier against harmful substances. The knitted cuffs provide additional comfort and the ties at the neck and waist allow for a customized fit. With a length of approximately 135 cm, this gown made of polypropylene spunbond and polyethylene lamination offers stability and lightness as well as moisture-repellent properties. The non-woven infection control gown, yellow, size XL complies with CE standards in accordance with MPG Directive 93/42/EEC + 2007/47/EC as a Class 1 product. The protective gown is manufactured as a disposable product and can be disposed of quickly and easily after use. It is latex-free and packaged non-sterile. 

Non-woven infection control gown, yellow, size XL Product details: 
  • PE lamination on arms & front
  • Protection against infectious agents (EN 14126:2003)
  • Knitted cuffs
  • Ties at neck & waist
  • Approx. 135 cm long
  • Disposable product
  • Latex-free
  • Non-sterile packaging
  • CE according to MPG - Directive 93/42/EEC + 2007/47/EC - Class 1 product
  • EN 14126:2003
Non-woven infection control gown, yellow, size XL Material: 
  • Polypropylene spunbond
  • PP: stable, lightweight
  • Lamination: polyethylene
  • Lamination: moisture repellent
Related links to "PP Premium Plus smock yellow, EN 14126, size XL"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "PP Premium Plus smock yellow, EN 14126, size XL"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
Hint!
WESTMED ® Nitrile Examination Gloves WESTMED ® Nitrile Examination Gloves
Content 100 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €5.85
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
Omnifix® Solo Einmalspritzen Omnifix® Solo - Luer cone single use syringe
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.00
Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra long WESTMED ® NitrilGuard examination gloves, extra...
Content 100 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €8.34
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Face Mask, blue Face Mask, blue
Content 50 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
€4.45
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
YPSISAVE Verbandpäckchen YPSISAVE aid packet
Content 1 piece(s)
from €1.17
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
Hint!
Saugkompressen, steril Absorbent compresses, Sterile
Content 25 piece(s) (€0.16 / 1 piece(s))
from €3.88
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Schutzkappen für ThermoScan® Pro 6000 protective caps
Content 200 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €11.16
Contour® next Sensoren Contour® next sensors
Content 50 piece(s) (€0.50 / 1 piece(s))
€25.20
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
Sterillium® med Sterillium® med
Content 1 litre(s)
from €2.72
Stellisept® med, 500 ml-Flasche Stellisept® med, 500 ml-Flasche
Content 0.5 litre(s) (€10.34 / 1 litre(s))
from €5.17
Hint!
Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues Bacillol® 30 Sensitive Green Tissues
Content 80 piece(s) (€0.15 / 1 piece(s))
from €11.74
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
Hansaplast® Classic Hansaplast® Classic
Content 1 piece(s)
from €2.80
Bacillol AF Bacillol® AF
Content 0.5 litre(s) (€8.86 / 1 litre(s))
from €4.43
Arbo® H34SG EKG Einmal-Klebeelektroden, Schaumstoffträger Single-use ECG electrodes, adhesive, with foam...
Content 30 piece(s) (€0.14 / 1 piece(s))
from €4.25
Wundschnellverband Adhesive wound dressing
Content 50 piece(s) (€0.11 / 1 piece(s))
from €5.65
Sic-Sac-Spuckbeutel SicSac® sickness bag
Content 50 piece(s) (€0.28 / 1 piece(s))
from €14.11
Sterillium® classic pure Sterillium® classic pure
Content 0.1 litre(s) (€19.40 / 1 litre(s))
from €1.94
Gentle Skin® Premium OP-Handschuhe, puderfrei Gentle Skin® Premium surgical gloves, powder-free
Content 50 pair (€0.68 / 1 pair)
from €34.04
Reference™ OP-Handschuh einzeln Reference™ Surgical Glove
Content 1 pair
from €0.93
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
7323787 Yankauer suction set, incl. extension hose
Content 20 piece(s) (€1.71 / 1 piece(s))
€34.29
Hansaplast® First Aid Paving mix Hansaplast® First Aid Paving mix
Content 20 piece(s) (€0.18 / 1 piece(s))
€3.65
tg® Fingerling tg® Fingerstall
Content 50 piece(s) (€0.19 / 1 piece(s))
€9.59
Augenkompresse NOBALUMENAL Eye compress NOBALUMENAL, 54 x 70 mm
Content 25 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
€6.36
PE-Überziehschuhe, blau PE overshoes, blue
Content 10 piece(s) (€0.05 / 1 piece(s))
€0.52