REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Ready-Heat II heat blanket

Quantity Unit price
To 7 €39.95 *
from 8 €41.22 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Incoming goods

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7153519
The Ready-Heat II warming blanket is a high-quality solution for active cold protection and the... more

The Ready-Heat II warming blanket is a high-quality solution for active cold protection and the prevention of hypothermia. Made of non-woven fabric and equipped with 12 woven-in chemical elements, it reacts with the air as soon as the vacuum packaging is opened. Within 15 - 30 minutes, the blanket warms up to a comfortable 40 °C (with possible temperature peaks of up to 52 °C) and retains this warmth for around 6 hours. Measuring 32.25 x 40 cm when packed and 86.5 x 122 cm when unfolded, it is extremely compact and portable. Weighing only 0.68 kg, it is easy to transport and therefore ideal for outdoor activities, emergencies or simply for maintaining body heat in cold environments. The Ready-Heat II warming blanket is a reliable tool for providing warmth in critical situations and protecting the body from hypothermia.

Ready-Heat II warming blanket Product details: 
  • Active protection against the cold
  • Prevents hypothermia
  • 12 woven-in chemical elements
  • Heats up within 15 - 30 minutes
  • Temperature approx. 40°C (temperature peaks up to 52°C)
  • Heat lasts for approx. 6 hours
  • Dimensions: 32.25 x 40 cm (packed) - 86.5 cm x 122 cm (unfolded)
  • Weight: 0.68 kg
Related links to "Ready-Heat II heat blanket"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Ready-Heat II heat blanket"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Peha-soft® nitrile guard Peha-soft® nitrile guard
Content 100 piece(s) (€0.09 / 1 piece(s))
from €8.98
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Peha-soft® nitrile fino Peha-soft® nitrile fino
Content 150 piece(s) (€0.06 / 1 piece(s))
from €8.43
Mullkompresse, steril, 8-fach Gauze compress, sterile, 8-ply
Content 50 pair (€0.08 / 1 pair)
from €3.83
Hint!
i-gel® supraglottische Atemhilfe, einzeln i-gel® supraglottic breathing aid, single
Content 1 piece(s)
from €9.00
aluderm ® dressing sheet aluderm ® dressing sheet
Content 1 piece(s)
from €2.76
RUDAVEN®-plus Kanülenfixierung RUDAVEN®-plus cannula fixation
Content 50 piece(s) (€0.17 / 1 piece(s))
€8.50
aluderm® aid packet DIN aluderm® aid packet DIN
Content 1 piece(s)
from €1.91
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
NOBAHAFT®-crepp , weiß Cohesive dressing, curled structure, white
Content 1 piece(s)
from €1.05
BD™ Blunt Fill 18 G, 1,20 x 40 mm BD™ Blunt Fill needle, 18 G, 1.20 x 40 mm
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €9.90
Replantat-Notfallset Replant emergency set
Content 1 piece(s)
from €25.58
Hint!
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.88
Telasorb® steril, 50x60cm, 4-fach grün 15x2 Stück Telasorb® steril, 50x60cm, 4-fold green 15x2...
Content 15 pair (€5.55 / 1 pair)
from €83.32
Atrauman 7,5 x 10cm, steril Atrauman 7,5x10cm, steril, 10 Stück
Content 10 piece(s) (€0.52 / 1 piece(s))
from €5.20
Kodan Tinktur Forte gefärbt, 250 ml Kodan tincture Forte coloured, 250 ml
Content 0.25 litre(s) (€22.52 / 1 litre(s))
€5.63
SOL-M™ Kanülen G 18 x 1 ½ Ø 1,20 x 38 mm, mit intergriertem 5 μm Filter Disposable cannula Sol-M Blunt Fill 1.2 x 38 mm...
Content 100 piece(s) (€0.46 / 1 piece(s))
€46.20
BUNDLE
CO2 airway adapter, for adults, for Corpuls C3 CO2 airway adapter, for adults, for Corpuls C3
Content 30 piece(s) (€13.27 / 1 piece(s))
from €398.00
Nobanetz Netzschlauchverband Nobanetz tubular mesh bandage
Content 1 piece(s)
from €7.69
Einmal-Trageschutzlaken, 100 x 200 cm Disposable protective sheets, 100 x 200 cm
Content 100 piece(s) (€0.53 / 1 piece(s))
€53.33
primasept® wash primasept® wash
Content 0.5 litre(s) (€16.04 / 1 litre(s))
from €8.02
image similar IV. Modul emergency Replantat
Content 1 piece(s)
€71.90