REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

HeadFix, standard head fixation device

€93.92 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Incoming goods

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 7095665
  • N6SH00110C
The Lifeguard Head-Fix head fixation is an indispensable aid for rescue operations. With its... more

The Lifeguard Head-Fix head fixation is an indispensable aid for rescue operations. With its soft foam and Velcro straps, it offers gentle and reliable fixation of the head on shovel stretchers, spineboards and combi carriers. Made from PVC-free material, it is completely washable and hygienic. The open ear sections provide additional comfort, while the fixation is radiolucent. In blue color and with the dimensions L 39.5 x W 25 x H 15 cm.

Lifeguard Headfix head fixation Product details:
  • Head fixation for shovel stretchers, spineboards and combi carriers
  • With Velcro straps
  • Recesses in the ear area 
  • Hygienic and easy to wash off
  • X-ray permeable
  • Color: Blue
  • Dimensions: L 39.5 x W 25 x H 15 cm
  • Material: Foam
Related links to "HeadFix, standard head fixation device"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "HeadFix, standard head fixation device"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Injekt® Solo Einmalspritzen Injekt® Solo, single-use syringe
Content 100 piece(s) (€0.04 / 1 piece(s))
from €4.19
Iso-Gard-Filter Small Iso-Gard-Filter Small
Content 50 piece(s) (€0.98 / 1 piece(s))
from €49.20
image similar IV. Modul emergency Replantat
Content 1 piece(s)
€71.90
Batterie Battery
from €0.92
7135066 Scissors, surgical, straight
Content 25 piece(s) (€2.03 / 1 piece(s))
from €50.79
Tubo-Clip Fixierbänder Tubo-Clip, fixing straps
Content 10 piece(s) (€2.28 / 1 piece(s))
from €22.80
Cutiplast steril® Cutiplast sterile®
Content 50 piece(s) (€0.25 / 1 piece(s))
from €12.30
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Combi-Stopfen Combi-Stopper
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.04
Einmal-EKG-Elektrode für Erwachsene, Wet-Gel, 45 mm Disposable ECG electrode for adults, wet gel,...
Content 100 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
€9.50
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, 30 mm Ø, Solid Gel Foam ECG electrode, Ø 30 mm
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode Liquid Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, 50 mm Ø, Liquid Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
WESTMED® EKG-Schaumstoffelektrode, Ø 40 mm, Solid-Gel WESTMED® Foam ECG Electrode, Ø 40 mm, Solid-Gel
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.08
Foxseal™ Chest Seal FoxsealT Chest Seal Thorax plaster, without valve
Content 2 piece(s) (€12.10 / 1 piece(s))
€24.20
desderman® desderman®
Content 0.1 litre(s) (€18.60 / 1 litre(s))
from €1.86
alphacheck professional blood glucose test strips, blistered alphacheck professional blood glucose test...
Content 50 piece(s) (€0.56 / 1 piece(s))
€27.81
Hint!
BUNDLE
7153648 Burn Jel® pain relieving gel for burns, 120 mL...
Content 0.125 litre(s) (€71.20 / 1 litre(s))
€8.90
Aufkleber für Anbruchdatum Sticker for opening date
Content 20 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
from €0.29
Latex household gloves, yellow Latex household gloves, yellow
Content 12 pair (€0.70 / 1 pair)
€8.43
NOBAHAFT® fein NOBAHAFT ® fine, white
Content 1 piece(s)
from €5.80