REQUEST PRICE
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
Article successfully added.

Front sight pliers with ratchet 25 cm, straight

Front sight pliers with ratchet 25 cm, straight
€19.68 *

Prices plus VAT plus shipping costs

Incoming goods

Preis anfragen
Please enter these characters in the following text field.

Fields with * are required
  • 5522695
  • 0401016
The 25 cm long, straight, locking surgical forceps from MeierMed are a versatile instrument for... more

The 25 cm long, straight, locking surgical forceps from MeierMed are a versatile instrument for safe wound care. They are ideal for removing bandage residue or foreign bodies from wounds, as well as for holding and passing swabs. With their robust, straight shape, they allow for easy and precise handling, especially when removing bandage material. The forceps are made of high-quality material that can be quickly and easily disinfected, thus offering safe and hygienic use. The built-in lock also facilitates safe handling. This reusable instrument impresses with its top quality and durability.

Grain forceps with lock 25 cm, straight Product details:
  • Length: 25 cm
  • Design: Straight
  • High-quality material, durable
  • For safe wound care and removal of bandage residue
  • Suitable for holding and passing swabs
  • Easy to disinfect
  • Reusable instrument
Feature: reusable
Design: dull, stainless high-grade steel, straight, non-sterile
Length: 250 mm
Related links to "Front sight pliers with ratchet 25 cm, straight"
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Front sight pliers with ratchet 25 cm, straight"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Please enter these characters in the following text field.

The fields marked with * are required.

Nobafix®, elastische Mullbinden Nobafix ®, elastic gauze bandages according to...
Content 20 piece(s) (€0.02 / 1 piece(s))
from €0.34
Sam® Splint Sam ® Splint
from €6.19
Bacillol Zero Tissues XL, im Flowpack Bacillol Zero Tissues XL, in a flowpack
Content 80 piece(s) (€0.23 / 1 piece(s))
from €18.04
Gentle Skin® compact+ Gentle Skin® compact+
Content 100 piece(s) (€0.07 / 1 piece(s))
from €7.10
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.92 / 1 piece(s))
from €46.99
Leukosilk® ohne Schutzring Leukosilk ® without protective ring
Content 12 piece(s) (€3.64 / 1 piece(s))
from €43.73
Liegenabdeckung Tissue Cover for examination couch, paper tissue
Content 9 piece(s) (€4.06 / 1 piece(s))
from €36.55
Sterillium® Virugard Sterillium® Virugard
Content 0.1 litre(s) (€23.20 / 1 litre(s))
from €2.32
Mikrobac® Tissues Mikrobac® Tissues
Content 80 piece(s) (€0.08 / 1 piece(s))
from €6.51
Hint!
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €2.88
WESTMED ® EKG-Einmal-Elektroden, Gewebeträger WESTMED ® ECG disposable adhesive electrodes,...
Content 30 piece(s) (€0.10 / 1 piece(s))
from €3.07
7108727 Cellulose swabs, non-sterile
Content 1000 piece(s) (€0.00 / 1 piece(s))
€4.95
Askina® Brauncel® Zellstofftupfer, unsteril Askina ® Brauncel ® Cellulose swabs, non-sterile
Content 500 piece(s) (€0.01 / 1 piece(s))
€4.37